Warning: Missing argument 2 for Poradnik\Helper\HelpfulArticle::showArticles(), called in /ekobudujacy/app/module/Poradnik/src/Poradnik/Controller/BlogController.php on line 127 and defined in /ekobudujacy/app/module/Poradnik/src/Poradnik/Helper/HelpfulArticle.php on line 21
eko-budujący.pl
Ania

2014-08-27 21:30:14.226989

Dom w Czarnuszce -ciąg dalszy

Autor : Ania

10 kwiecień 2013

Dziś montaż bramy garażowej. Garaż mamy dwu stanowiskowy o wymiarach 34,74.

Projekt przewidywał dwie bramy, jednak tutaj ja zgłosiłam swój sprzeciw. Stwierdziłam, że jedna pięciometrowa brama będzie wyglądać bardziej nowocześnie.

Z pośród wielu oferowanych na rynku,wybraliśmy bramę segmentową firmy Normstahl Superior + 42. Brama ta posiada wiele zalet. Jest bezpieczna i stabilna. Ma również dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła w postaci paneli o grubości 42 mm,które zapewniają izolację cieplną. Pozwala to na oszczędność energii oraz obniżenie kosztów na czym najbardziej nam zależało.

Dodatkową z opcji,którą wybraliśmy to automatyczne otwieranie za pomocą pilota. Doskonale  sprawdza się, zwłaszcza kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne.

Drzwi zewnętrzne.

Wybraliśmy w końcu drzwi wejściowe,to był jak do tej pory najtrudniejszy dla nas wybór :-)

Ostatecznie zostaliśmy przy drzwiach drewnianych firmy Cal, model Soszów

 

Do drzwi dobraliśmy boczne naświetlenie. Drzwi są dębowe,masywne i wyjątkowo piękne:-)

Za parę dni przyjedzie kolejna ekipa montować rolety zewnętrzne a w tym czasie zajrzyjmy do środka :-)

Zakładamy ogrzewanie podłogowe i ścienne....zdecydowaliśmy  założyć je w całym domu.

Ogrzewanie podłogowe i ścienne zapewnia wysoki komfort użytkowania, będąc jednocześnie rozwiązaniem energooszczędnym. Rozmieszczenie temperatury powietrza w ocieplanym pokoju jest zbliżone do optymalnego dla człowieka. Ogrzewanie podłogowe zapewnia czyste powietrze, kurz nie unosi się jak w przypadku zastosowania grzejników, a powietrze nie jest wysuszone. Otrzymujemy też dodatkowe miejsce na aranżację wnętrz.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe wodne,szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podkład betonowy (przez fachowców nazywany chudziakiem) został dobrze wypoziomowany. Jest on bowiem podstawą do montażu kolejnych warstw ogrzewania. Na nim układa się polietylenową folię, aby wilgoć nie przenikała do instalacji, a potem izolację termiczną ze styropianu o odpowiedniej twardości. Układamy ją na przemian warstwowo - na spód płyty styropianowe o grubości 5 cm, a dopiero na nie poprzecznie te 4 cm. Następnie powierzchnię przykrywamy 2,5 cm systemowymi matami z polietylenową folią, która ma nadrukowaną podziałkę ułatwiającą właściwe rozplanowanie pętli grzejnych. W innych rozwiązaniach rurę układa się w fabrycznie wykonanych kanałach lub wytłoczeniach w płytach styropianowych.

W fazie początkowej wybraliśmy piec na biomasę HeizTechnic,docelowo chcemy zamontować pompę ciepła. Niestety na dzień dzisiejszy koszty przerosły możliwości więc z tym pomysłem musimy się wstrzymać do przyszłego roku.

Bardzo dużo osób polecało nam piec HeizTechnic, zdecydowaliśmy się głównie z tego względu,że posiadamy również swój las i nie mamy problemu z dostępem do drewna.

 

17 maj 2013

Trochę musieliśmy poczekać na zamontowanie rolet zewnętrznych. Było to jednak do przewidzenia gdyż z góry nam powiedziano o długim terminie oczekiwania.

Rolety zewnętrzne natynkowe elektryczne założyliśmy do wszystkich okien, dzięki czemu poprawiła się energooszczędność naszego domu. Bezszczelinowy sposób montażu do okna oraz bardzo dobra izolacja termiczna skrzynki - zapewniają komfort użytkowania przez długie lata. Zastosowaliśmy system centralnego sterowania. Dużym plusem jest możliwość ustawienia rolet aby o danej godzinie równocześnie się podnosiły lub opuszczały.

Plan na najbliższe dni:

wycena tynków maszynowych

kupienie parapetów zewnętrznych

zamówić styropian do ocieplenia domu

rozejrzeć się za drzwiami wewnętrznymi

 

20 czerwiec 2013

Wracam do tematu tynków. Kolejny fajny zbieg okoliczności. Dowiedzieliśmy się,że kolega mojego męża jeszcze z czasów szkolnych ma firmę zajmującą się tynkami maszynowymi. Wiele osób nam go polecało. Zadzwoniliśmy do niego, kiedy usłyszał mojego męża w słuchawce od razu znalazł dla nas dogodny termin i przyszedł osobiście wykonać pracę. Dodam jeszcze ,że zszedł nam sporo z ceny :-)

Tynki maszynowe wyszły idealnie.

Ja rozglądam się za płytkami i meblami kuchennymi. Szukam ciekawych aranżacji, jakieś pomysły są ale jak to wyjdzie dopiero przekonamy się w późniejszym czasie.

Mieliśmy architekta, podpisaliśmy umowę, było parę spotkań jednak pan B. zupełnie nie brał naszych propozycji pod uwagę,próbował nas przekonywać do czegoś co nie było w naszym guście lub wybierał produkty w  kosmicznych cenach np. lampa do salonu którą pan B. proponował kosztowała 12 000 a ja podobną znalazłam za 2500zł.Kolejną wpadką pana architekta była propozycja łazienki na piętrze.

Pomieszczenie nr 7 i 8(przeznaczenie na pralnie)

My zrezygnowaliśmy z pralni i powiększyliśmy powierzchnię łazienki.

Pan B. stwierdził, że według jego wyliczeń absolutnie w łazience nie zmieści się wanna i prysznic. Musimy z czegoś zrezygnować, zdziwiło nas to gdyż w projekcie Archona, biorąc pod uwagę ściankę i wnękę przeznaczoną na pralnie z której zrezygnowaliśmy, w łazience jest i prysznic i wanna. Upieraliśmy się przy swoim a on przy swoim, w końcu zrezygnował i ślad po nim zaginął.

Musimy wszystko sami zaaranżować, trochę się tego obawiamy ale przy pomocy naszych fachowców mam nadzieje, że wyjdzie ładnie :-)

A poniżej jedna z aranżacji, która szczególnie nam się spodobała. Jesteśmy już pewni ,że jedna z naszych łazienek będzie w podobnych kolorach.

18 lipiec 2013

Rolety zamontowane, teraz ocieplamy naszą Czarnuszkę :-)

Do ocieplenia domu wybraliśmy system ocieplenia OPTIMAX

Są to wyroby o najwyższych parametrach jakościowych.

Produkty marki Optimax to kleje, zaprawy mineralne, tynki oraz kompletne systemy dociepleń. Wszystkie produkty wolne są od niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego chemicznych związków organicznych, a ich produkcja ekologicznie bezpieczna.

Styropian grafitowy 20 cm- Ocieplanie budynku styropianem tej grubości sprawia iż budynek staje się energooszczędny. Należy przy tym pamiętać, iż za zastosowaniem takiego styropianu grafitowego musi iść także świadomość doboru innych materiałów takich jak okna, ocieplenie dachu, wentylacja i inne instalacje.


Ważną rzeczą jest osłona położonego styropianu przed słońcem( u nas był wtedy ogromny upał) gdyż przez promienie słoneczne traci on swoje parametry.

Podczas budowy dowiedzieliśmy się o Programie Priorytetowym  w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt: Efektywne wykorzystanie energii.-Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych.”

Postanowiliśmy sprawdzić czy nasz dom kwalifikuje się do tej dopłaty. Wynajęliśmy audytora,który zgodnie z wytycznymi Programu dokona obliczeń. Cierpliwie czekamy...

 

30 sierpień 2013

Nasza piękna Czarnuszka już wytynkowana teraz należy posprzątać dookoła teren..i urządzamy wnętrza :-)

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła- zdecydowaliśmy się ją założyć, a czynniki które nas do tego przekonały to przede wszystkim odzysk ciepła a co za tym idzie oszczędność energii oraz ciągła filtracja powietrza.

Wentylacja mechaniczna działa tak, że wymiana powietrza w budynku odbywa się za pośrednictwem rekuperatora. Dzięki zastosowaniu wentylatorów w centrali wentylacyjnej można sterować ilością powietrza wymienianego w domu, zmniejszając szybkość wymiany, gdy w budynku jest niewiele osób, bądź intensyfikując wymianę powietrza gdy osób jest znacznie więcej. Ponadto zastosowany w centrali wentylacyjnej wymiennik odzysku ciepła pozwala wstępnie podgrzać powietrze z zewnątrz. Dodatkowym atutem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są filtry powietrza w centrali wentylacyjnej. Dzięki tym filtrom powietrze dostarczane do pomieszczeń jest świeże, czyste oraz wolne od zanieczyszczeń pyłowych.

Zawsze marzyliśmy z mężem o kominku i to nie podlegało dyskusji. Tylko na jaki się zdecydować?? Zasięgnęliśmy wiedzy tu i tam, wybór był między wkładami kominkowymi firmy Spartherm a Scanem. Po wycenie obu zdecydowaliśmy się na kominek firmy Scan. Cena za Spartherm była dwa razy droższa i raczej to przeważyło.

 Kominek Scan

 Dane techniczne Scan 1001Maksymalna ogrzewana powierzchnia: 140 m2

  • Maksymalna długość polan: 33 cm (długość optymalna)
  • Moc cieplna: min. 3 kW, nom. 7 kW, maks. 9 kW
  • Sprawność: 82%
  • Wylot spalin: góra i tył
  • Średnica rury dymnej: Ø150 mm
  • Wymiary: 57 x 65 x 43 cm
  • Masa: 106 kg

Dla naszego komfortu zdecydowaliśmy się założyć odkurzacz centralny bin.

Centralny odkurzacz to nic innego jak jeszcze jedna instalacja, którą ukrywa się w ścianach naszego domu. Na jednym jej końcu znajduje się jednostka centralna, a na drugim gniazdo, do którego podłącza się wąż ssący. Brud i kurz wciągany wężem jest usuwany z pomieszczeń zamontowanymi w ścianach rurami. Większe drobinki zatrzymywane są w pojemniku odkurzacza, natomiast drobnoustroje i powietrze wyrzucane są na zewnątrz budynku. Użytkownik do dyspozycji ma tylko wąż ssący wraz ze szczotkami, który wkłada do gniazda. W ten sposób odbywa się uruchamianie systemu i sprzątanie.

 

Prace na budowie dużymi krokami posuwają się na przód.

Na przełomie października  mieliśmy skończone gładzie gipsowe.

Teraz zaczął się naprawdę gorący okres. Codziennie jeździmy po sklepach, szukamy płytek podłogowych,ściennych, paneli czy armatury. Zamówiliśmy drzwi wewnętrzne. Na dole  bezprzylgowe w okleinie naturalnej  firmy Porta, model Natura Trend A0, a na piętrze zdecydowaliśmy się na drzwi z firmy DRE, model Rivia Top.

Mamy zamówioną kuchnię.

 Termin realizacji jeśli nam się uda wszystko wykończyć to grudzień.

30 listopad 2013

W naszym domu możemy już teoretycznie zamieszkać. Mamy już instalacje elektryczną, wodę, ogrzewanie, tynki i sufity gipsowe. Lada dzień zacznie się gipsowanie ścian. Dziś jedziemy po raz kolejny rozejrzeć się za armaturą. Płytki do salonu, garażu, łazienki na dole dziś odebraliśmy.

Raczej nie zdążymy wprowadzić się przed świętami, fachowcy są bardzo dokładni lecz prace posuwają się mozolnie. Jesteśmy już nieco zmęczeni, ale z drugiej strony z każdym kolejnym tygodniem nasz dom wygląda piękniej. Cieszy nas każdy drobny szczegół.

 

15 styczeń 2014

Przez ostatni czas na zmianę pracuje kilka ekip.

Płytki na podłodze położone, rekuperacja, odkurzacz centralny zamontowany, stolarz montuje schody, ekipa od wykończenia zajmuje się teraz łazienkami. Kuchnia ma być zrobiona do końca stycznia ,pierwsze szafki są już zamontowane. Jeśli chodzi o kominek to musimy poczekać dkońca lutego.

W międzyczasie audytor zakończył analizę energooszczędności naszego domu. Niestety nasz dom nie zakwalifikował się do projektu. W sumie dom spełnia wszystkie kryteria, jednak dwa czynniki należałoby zmienić. Mianowicie drzwi zewnętrzne a konkretnie naświetlenie boczne przekroczyły wskaźnik przenikalności ciepła i należałoby je wymienić oraz okno tarasowe. Po  przekalkulowaniu stwierdziliśmy z mężem, że zostaje tak jak jest

 

15 marzec 2014

W końcu się doczekaliśmy :-)

Dziś pierwszą noc spaliśmy w naszym domu.

Zaczynamy żyć na nowo. Trochę spokojniej niż przez ostatnie dwa lata.

Na pewno ciekawiej niż w zgiełku miasta.

Wszystko jeszcze pachnie nowością, jest tak pięknie, wszystko dopieściliśmy, zrobiliśmy od początku do końca tak jak chcieliśmy. Przepełnia nas szczęście i duma. Nasz dom jest piękny.

Nie ma co ukrywać jesteśmy szczęściarzami:-)

Tak się prezentuje nasza Czarnuszka 

Razem z mężem stwierdziliśmy, że pomimo nieco większych wydatków związanych z materiałami , które poprawiają energooszczędność domu, nie żałujemy poniesionych nakładów i zachęcamy wszystkich budujących do stawiania domów energooszczędnych.

Pozdrawiamy Ania i Maciej

Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy