Tekst we współpracy z

Oferuje energooszczędne materiały budowlane: Ytong, Ytong Energo, Multipor i Silka. Priorytetami Xelli są jakość produkcji, a także profesjonalne wykonawstwo.

Od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa pod nazwą: szkolenie na budowie. Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademię Murowania Silka Ytong. Od 2012 roku działa również Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong.

Więcej na www.ytong-silka.pl

2013-09-19 15:26:25

Balkony, tarasy i wykusze

Z jednej strony balkony oraz tarasy są ozdobą każdego domu, dodając uroku, jednocześnie ożywiając i łagodząc jego bryłę. Spełniają przy tym ważną funkcję użytkową. Z drugiej strony są jednymi z największych źródeł mostków termicznych, a tym samym wrogiem domu energooszczędnego. 

Wykonanie balkonu wiąże się z przerwą w ciągłości izolacji i wystającym elementem żelbetowym, przez który ucieka ciepło. Wykonanie balkonu w tradycyjny sposób jest niedopuszczalnym wariantem w budynku energooszczędnym. Gdy wizja naszego wymarzonego domu zakłada balkon, można go wykonać na niezależnej konstrukcji tak, aby nie przerywać ciągłości izolacji w ścianie. W tej sytuacji balkon powinien być oparty na słupach oraz wykonany po ułożeniu izolacji budynku. Gdy dodatkowa konstrukcja psuje unikalną bryłę budynku balkon można wykonać stosując specjalne łączniki balkonowe.

Alternatywą jest zastosowanie płyt stropowych z betonu komórkowego, które mogą wystawać 1,5 m poza obrys budynku tworząc balkon. Ponieważ płyty stropowe są wykonane z materiału o bardzo dobrej izolacyjności termicznej mostek termiczny ma bardzo małą wartość. Wykonanie z nich stropu zajmuje zaledwie 1 dzień, a strop jest gotowy do obciążenia zaraz po montażu.

Stropy wykorzystywane są na przykład jako konstrukcja nośna balkonu – płyta stropowa może być wysunięta poza obrys budynku nawet do 1,5 metra i w ten sposób tworzyć powierzchnię balkonu.

Stosowanie gotowych stropów w tej samej technologii, co materiał na ściany, pomaga eliminować powstawanie mostków termicznych przy balkonie.

Mostek termiczny zazwyczaj występuje w stropach żelbetowych, które wychodząc ze stropu na zewnątrz jako płyta balkonowa nie mają tak dobrej izolacyjności.

Taras w budynku energooszczędnym powinien być wylany po wykonaniu izolacji fundamentów w budynku. W przeciwnym razie ciepło znajdzie drogę ucieczki przez żelbetową płytę tarasu.

Wykończona powierzchnia  musi znaleźć się o 4–6 cm poniżej poziomu podłogi w sąsiadującym z nim pomieszczeniu. Dlatego podczas prac stanu surowego trzeba odpowiednio nisko umieścić płytę nośną, aby zmieściły się na niej warstwy wyrównujące, ocieplające, przeciwwilgociowe i wierzchnie pokrycie. Należy również uwzględnić wymagany spadek tarasu 1,5–2 proc. w stronę od budynku; zachowanie tego spadku wymaga znacznego podwyższenia warstwy wyrównującej przy ścianie domu.

Pozostaw swój komentarz.

Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy