Tekst we współpracy z

Oferta pracowni obejmuje całość usług związanych z przeprowadzeniem inwestycji budowlanej.

W pracowni powstało wiele projektów obiektów o zróżnicowanych funkcjach, takich jak: projekty domów jednorodzinnych, zespołów mieszkaniowych, obiektów handlowych, w tym wielkopowierzchniowych, budynków użyteczności publicznej, domów energooszczędnych i pasywnych oraz wnętrz, w tym adaptacji wnętrz zabytkowych.

Więcej   na www.abcentrum-dom.pl

To jednostka świadcząca usługi w zakresie wsparcia teoretycznego i praktycznego, dotyczącego efektywnego wykorzystania energii w budownictwie.

Swą działalnością wspiera świadome i efektywne energetycznie projektowanie (weryfikacja projektu w celu wyeliminowania błędów mających wpływ na efektywność energetyczną budynku), realizację,  jak i użytkowanie obiektów budowlanych (badania na budynkach). 

2014-12-17 11:35:10

Bryła

Istotnym aspektem mającym wpływ na straty ciepła, a jaki należy rozważyć na etapie projektowym - szczególnie budynków niskoenergetycznych i pasywnych - jest bryła budynku.

     Pożądana jest bryła:

- prosta

- zwarta

- bez załamań, uskoków i wnęk

- bez detali architektonicznych typu balkony.

Takie ukształtowanie budynku umożliwia zminimalizowanie mostków cieplnych, należy bowiem pamiętać, że im większe rozczłonkowanie bryły, tym więcej naroży budynku, przez które dochodzi do zwiększonych strat ciepła.

Zaleca się wybór budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym, zamiast budynku parterowego (posiada on bowiem najlepszy stosunek A/V określający stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku).

     Budynek powinien być usytuowany na działce tak, by pomieszczenia dzienne z dużymi przeszkleniami znajdowały się od strony południowej, natomiast od strony północnej należy ograniczyć do minimum występowanie przeszkleń i sytuować pomieszczenia typu gospodarczego, techniczne i garaże. Zalecane są zimowe ogrody czy przeszklone przedsionki dostawiane do budynku, które są strefami przejściowymi i  wpływają na zmniejszenie strat ciepła. Zalecane są dachy o prostym kształcie bez zbytniego rozbudowania powierzchni strat ciepła.

Prosta i zwarta bryła budynku daje większą gwarancję uniknięcia usterek budowlanych, które są powodem konieczności przeprowadzania przyszłych remontów. Bieżąca konserwacja newralgicznych punktów w budynku jest również mniej uciążliwa w późniejszym okresie użytkowania budynku.

Istotne jest również to, że budynki o dachach płaskich są bardzo rzadko dopuszczane w zapisach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

WIELKOŚĆ

Wielkość domu ma niebagatelne znaczenie w wypadku budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Wynika to z faktu, że parametr ten w sposób znaczący determinuje zarówno koszty budowy jak i koszty późniejszej eksploatacji, a w szczególności koszty związane z ogrzewaniem.

Krótko mówiąc im większy dom tym większe zapotrzebowanie na ciepło.

Dlatego ważne jest, aby dość dokładnie określić potrzeby powierzchniowe jakie powinien spełniać nasz dom. Dotyczy to rodzaju pomieszczeń jak i ich wielkości.

Przyjmuje się, że obecnie optymalną wielkością domu dla rodziny 2+2 jest dom o powierzchni w przedziale 120 – 180 m2. Również ze względów na finansowanie budowy z kredytu w wypadku domów w tym przedziale łatwiej jest uzyskać kredyt.

Budynek o takich parametrach powierzchniowych pozwoli na taki dobór urządzeń i technologii OZE, które obecnie stanowią rozwiązania standardowe, a co za tym idzie ich cena została ustalona na zadowalającym poziomie. Budynki mniejsze, a w szczególności większe będą wymagały rozwiązań nietypowych często realizowanych na indywidualne zamówienie co w sposób zasadniczy podniesie ich cenę.

SPADEK DACHU

W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych istotnym zagadnieniem jest dach budynku. Dopuszcza się stosowanie zarówno dachów płaskich jak i dachów w spadku, jednakże rozwiązaniem bardziej optymalnym w opisywanym przypadku jest dach dwuspadowy pozbawiony lukarn. Doświetlenie pomieszczeń poddasza odbywa się w takim przypadku przez okna w ścianach szczytowych oraz przez okna połaciowe. 

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania przy odpowiednim usytuowaniu jednej połaci dachowej w kierunku południowym lub południowo-zachodnim jest możliwość wykorzystania spadku dachu do montażu kolektorów słonecznych lub baterii ogniw fotowoltaicznych.

Jeżeli na etapie projektu domu wiemy już, że chcemy instalację fotowoltaiczną należy:

- część dachu, na którym mają być ułożone moduły słoneczne musi mieć regularny kształt, brak wystających elementów np. kominów.  Każda zmiana kształtu dachu powoduje stratę przestrzeni, na której mogły by zostać położone moduły. Również okna powodują takie straty.

- otoczenie budynku powinno być pozbawione wysokich drzew lub innych obiektów mogących rzucać cień na instalację.

Pozostaw swój komentarz.

2jKWbwOUvlc @ 2015-04-11 13:06:24.087787
Gee whiz, and I thoghut this would be hard to find out.
HfYbBRZWxlt @ 2015-04-11 20:55:43.841076
in New York City, passed my dnviirg test (still cannot believe that!), visited the inspiring Berlin, got majorly seasick in the Algarve, interviewed some of my favourite bloggers, learned to make
EOlBX82ugPvE @ 2015-04-22 07:50:21.078974
fatal car insurance quotes nj number building insurance cheap home insurance cabinet committee issues online health insurance principle applies distributor glaxosmith cialis clean around treatments suggested levitra generic used newly acquired auto insurance home insurance car insurance quote prefer according
    Ważne informacje
  • - na co zwrócić szczególną uwagę
  • - ile to kosztuje?

Prawidłowe projektowanie newralgicznych miejsc w obudowie budynku ma duże znaczenie dla zmniejszenia strat ciepła. Pozwala również uniknąć powstawania zawilgoceń i zagrzybień wewnątrz budynku, co przekłada się na komfort jego użytkowania.

Minimalizacja wpływu mostków cieplnych na straty ciepła wiąże się głównie z prawidłowym zaprojektowaniem i wykonaniem ocieplenia w miejscach ich występowania. Wielu producentów proponuje już rozwiązania systemowe zapewniające właściwe ocieplenie nadproży, wieńców i innych elementów budynku.

Warto pamiętać, że poza stratami ciepła przez obudowę budynku (na poziomie 20-30 proc. dla ścian i dachów, 10-20 proc. przez okna oraz 5 proc. przez podłogę na gruncie), największe straty mają miejsce przez wentylację (aż 25-35 proc.),dlatego też w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Kształt dachu oprócz aspektów energooszczędności ma również znaczący wpływ na koszty:

- im bardziej skomplikowany układ połaci dachowych tym więcej zapłacisz  za jego wykonanie (dotyczy to w pierwszej kolejności skomplikowanego układu więźby dachowej).

- im większa powierzchnia połaci dachowej, a co za tym idzie większa ilość materiału pokryciowego, np. w wypadku pokrycia dachówką ceramiczną, tym większy wzrost kosztów inwestycji.

- na to ile zapłacisz za dach wpływ będzie miała też duża ilość obróbek linii załamań (kalenicowych i koszowych) koniecznych, aby zapewnić dachowi całkowitą szczelność. 

 

ZAPAMIĘTAJ!

Im prostsza i bardziej zwarta bryła budynku tym lepiej z punktu widzenia energooszczędności i ekonomiki twojej inwestycji.Jak zaprojektować dom energooszczędnyOd 2021 roku chcąc wybudować sobie dom będziemy musieli pamiętać o tym, by był on energooszczędny. Zresztą, gdybyśmy zapomnieli, przypomni nam o tym biuro projektowe, gdzie udamy się po typowy projekt lub poprosimy o indywidualny.Przeczytaj >>
Energooszczędny nie znaczy brzydkiW Polsce pokutuje mit, iż budownictwo energooszczędne jest brzydkie. To nie jest prawda. Choć bryła budynku ma być zwarta, a konstrukcja pozbawiona wykuszy, lukarn i innych elementów ozdobnych, które wymagają dodatkowego ocieplenia, to dom energooszczędny może być gustowny.Przeczytaj >>
Jak wybrać działkę i nie zwariować?Ta ładnie położona, ale tamta jeszcze lepiej. Na tej dużo słońca, ale tamta bliżej rzeki. Ta bardziej prosta, jednak tamta, choć nieco stroma, też piękna. Jak więc wybrać właściwą dla działkę pod budowę domu?Przeczytaj >>
Mały – ciepły – oszczędny – z dotacjąMałe zapotrzebowanie domu na energię, głównie cieplną, jest coraz bardziej atrakcyjną perspektywą dla osób planujących budowę. Przy podejmowaniu decyzji warto zastanowić się nad typem takiego budynku.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy