Tekst we współpracy z

To jedna z najlepszych w kraju firm oferujących klientom profesjonalną obsługę związaną z planowaniem strategicznym i pozyskiwaniem preferencyjnego finansowania ze środków krajowych oraz unijnych.

Ponad 500 opracowań i zrealizowane projekty na kwotę powyżej 3 mld zł, a także czołowe miejsca w rankingach miesięczników „Forbes” i „Fundusze Europejskie” potwierdzają wysoką skuteczność działań firmy.

Więcej na www.biuroaltima.pl

2014-01-29 11:54:52

Dlaczego budowac energooszczędnie?

Możemy przytaczać różne argumenty dotyczące kwestii środowiskowych, ekologii, wysokości emisji itd.. Jednak podejmując jedną z najważniejszych decyzji w życiu, której konsekwencje będziesz ponosił przez całe lata, patrz przede wszystkim z perspektywy twojego portfela. Krótko mówiąc, wybór domu energooszczędnego bądź pasywnego musi mieć uzasadnienie ekonomiczne – taka inwestycja musi się tobie po prostu opłacać.

Oczywiście, skala inwestycji (jak duży będzie twój dom), komfort (jak go wyposażysz, jakie wybierzesz rozwiązania funkcjonalne) również mają przełożenie na koszty inwestycji, jednak te elementy nie są bezpośrednio powiązane z decyzją, czy budujesz dom standardowy, czy może jednak decydujesz się na wariant energooszczędny lub pasywny.

Decyzję wyboru pomiędzy domem standardowym, energooszczędnym czy pasywnym powinieneś oprzeć przede wszystkim na porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

Koszty eksploatacyjne, a więc ile będzie ciebie kosztowała miesięczna eksploatacja twojego domu – jakie będziesz płacił rachunki za ogrzanie domu i jego wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Oczywiście, do bieżących kosztów eksploatacyjnych zaliczyć musisz także koszty oświetlenia domu, zużycia wody, zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń RTV i AGD oraz inne tego typu wydatki, które jednak nie są bezpośrednio powiązane z decyzją, czy budujesz dom standardowy, energooszczędny czy pasywny.

Standard energooszczędny twojego domu jest niezmiernie istotny, gdyż koszty zakupu energii pochłaniają aż 10 proc. rocznych dochodów gospodarstw domowych (dane KAPE oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju). Większość tych kosztów to nakłady na ogrzanie budynku, a musisz pamiętać, iż dom standardowy zużywa ponad dwa i pół razy więcej energii niż dom energooszczędny, i aż osiem razy więcej energii niż dom pasywny!

Przeprowadzona przez ekspertów KAPE oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju analiza kosztów ogrzania domu o powierzchni  80 m2 przedstawia się następująco:

Gaz ziemny:

- Dom standardowy: 2620 zł

- Dom energooszczędny: 1090 zł

- Dom pasywny: 330 zł


Energia elektryczna:

- Dom standardowy: 5820 zł

- Dom energooszczędny: 2430 zł

- Dom pasywny: 730 zł

Koszty eksploatacyjne w przypadku budynków niskoenergetycznych są więc znacznie niższe, co rekompensuje tobie nieco wyższe nakłady inwestycyjne.

Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacyjne w twoim domu, możesz po prostu stać się energooszczędnym na co dzień – kilka zmian w twoim zachowaniu może przynieść tobie wymierne oszczędności finansowe ale o tym, już w innym rozdziale naszego poradnika. 

KOSZTY INWESTYCYJNE

Koszty inwestycyjne, a więc ile będzie ciebie kosztowała sama budowa domu wraz z wyposażeniem go w niezbędne instalacje.

Koszty inwestycyjne powinieneś rozpatrywać w perspektywie krótkoterminowej – będą ponoszone w okresie realizacji twojej inwestycji budowlanej (a więc – zależnie od wybranej technologii – od kilku miesięcy do kilku lat). Niemniej jednak, musisz być świadomy długoterminowych konsekwencji kosztów inwestycyjnych dla twojego portfela, jeżeli swoją inwestycję finansujesz kredytem – raty będziesz musiał przecież spłacać jeszcze wiele lat po zakończeniu budowy, więc będzie to stałe miesięczne obciążenie, które będzie dodatkiem do kosztów eksploatacyjnych domu.

Spróbujmy więc porównać koszty inwestycyjne wszystkich trzech wariantów budowy:

1.dom standardowy,

2. dom energooszczędny,

 3. dom pasywny.

PORÓWNANIE KOSZTÓW INWESTYCYJNYCH

Domy standardowe aż 70 proc. dostarczonej do nich energii wykorzystują na ogrzanie budynku, dlatego tak ważny jest standard energetyczny!

Przypomnijmy ile energii zużywa każdy z budynków:

Dom standardowy: 120 kWh/m2/rok

Dom energooszczędny: 50 kWh/m2/rok

Dom pasywny: 15 kWh/m2/rok

Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów KAPE oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju wynika, iż zestawienie kosztów inwestycyjnych przedstawia się następująco:

koszty inwestycyjne, źródło chronmyklimat

Źródło: chronmyklimat.pl

Wykorzystując dane z powyższego zestawienia możemy stwierdzić iż:

 • Budownictwo energooszczędne to nieco wyższe koszty inwestycji:

  • +10-15 proc.  w przypadku domu energooszczędnego,

  • +25-30 proc.  w przypadku domu pasywnego.

 • Okres zwrotu z inwestycji w budynek energooszczędny lub pasywny zamyka się w przedziale 7-12 lat,

 • Na korzyść rozwiązań energooszczędnych przemawiają jednak znacznie niższe koszty eksploatacyjne, które analizujemy w dalszej części naszego poradnika,

 • Po stronie korzyści budownictwa energooszczędnego możemy też wskazać fakt, iż uniezależniamy się od rosnących kosztów paliw – w przypadku dalszych wzrostów, okres zwrotu z inwestycji w budynek energooszczędny będzie się proporcjonalnie skracał ze względu na niższe zużycie energii niż w domach standardowych.

Wyższe koszty inwestycyjne w budynkach energooszczędnych i pasywnych wynikają przede wszystkim z następujących elementów:

 • wysokiej jakości okna i drzwi,

 • zastosowanie wentylacji mechanicznej,

 • uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności,

 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,

 • (budynki pasywne) wysoka szczelność budynku.

Pozostaw swój komentarz.


Energooszczędność – przyszłość budownictwaBudownictwo energooszczędne nie jest nowym zagadnieniem w Polsce. Pierwsze tego typu domy powstały już w latach 90- tych. Jednak na budownictwie z tego okresu ciążą złe opinie. Przede wszystkim dlatego, że do budowy domów „energooszczędnych” wykorzystywano tych samych materiałów, co przy domach budowanych tradycyjnie. W konsekwencji doszło do tego, że wiele domów trzeba było rozbierać - wadliwie wykonane stanowiły zagrożenie dla mieszkańców. To było przyczyną powstania złej opinii o domach szkieletowych i twierdzenia, że nie nadają się one do polskiego klimatu.Przeczytaj >>
Pieniądze dla energooszczędnychNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera konkretnymi kwotami inwestorów, którzy chcą wybudować domy energooszczędne lub pasywne. Osoby stawiające na energooszczędność mogą liczyć na 11, 16, 30, a nawet 50 tysięcy złotych dopłaty.Przeczytaj >>
Zamieszkać w energooszczędnym mieszkaniuDogodna lokalizacja, funkcjonalna architektura, przyjazne sąsiedztwo i pełno dobrej energii… Mieszkania energooszczędne to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim komforcie, świeżym powietrzu, a także jak się okazuje na … niższych kosztach zakupu i eksploatacji  wymarzonego „M”.Przeczytaj >>
Budownictwo energooszczędne – lubię to!Na półmetku znalazł się właśnie projekt oferujący szkolenia dla specjalistów pracujących dla budownictwa energooszczędnego. Trwają warsztaty, a wkrótce ruszy kurs e-learningowy.Przeczytaj >>
Fundusz dopłaci energooszczędnymNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia w tym roku system dopłat dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się na budowę domów energooszczędnych.Przeczytaj >>
Zrównoważone miasto w mieścieNowe zasady projektowania miasta właśnie stają się ciałem. W Siewierzu-Jeziornej, 30 km od Katowic, powstaje pierwsze w Polsce miasto zrównoważone.Przeczytaj >>
Mały – ciepły – oszczędny – z dotacjąMałe zapotrzebowanie domu na energię, głównie cieplną, jest coraz bardziej atrakcyjną perspektywą dla osób planujących budowę. Przy podejmowaniu decyzji warto zastanowić się nad typem takiego budynku.Przeczytaj >>
Sprawnie zarządzać energiąZ Romanem Trzaskalikiem – prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum rozmawia Ewa GrochowskaPrzeczytaj >>

Nasi partnerzy