Tekst we współpracy z

Jest trzecim na świecie producentem kolektorów słonecznych. Należy też do producentów wiodących na rynku pod względem sprzedaży w Polsce.

Głównym celem firmy Watt jest dostarczanie najwyższej jakości produktów oraz innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań z zakresu systemów solarnych. W trosce o środowisko naturalne firma opracowuje ponadstandardowe techniki i urządzenia, które zapewniają oszczędność surowców energetycznych i zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Więcej na www.watt.pl

Firma posiada kilkuletnie doświadczenie w produkcji modułów fotowoltaicznych eksportowanych do większości krajów Europy. Wszyscy pracownicy Europe Solar Production przeszli wysokospecjalistyczne szkolenia i posiadają wiedzę niezbędną do zapewnienia wysokiej jakości produkowanych wyrobów.

W 2010 roku powstało laboratorium badawcze, dzięki któremu stało się możliwe doskonalenie zarówno procesów, jak i wyrobów oferowanych przez Europe Solar Production.

Więcej na www.europe-solarproduction.pl

Jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych. Firma specjalizuje się w chłodnictwie i klimatyzacji, ogrzewnictwie, ciepłownictwie oraz w rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej. Opracowuje także rozwiązania dotyczące sterowania silnikami elektrycznymi.

Sukces firmy Danfoss opiera się na umiejętności wykorzystania wiedzy z zakresu tradycyjnej mechaniki i nowoczesnej elektroniki oraz połączeniu tej wiedzy.

Więcej na www.danfoss.pl

 

2013-09-24 12:24:02

Elementy instalacji

Dach z odpowiednio dobraną konstrukcją, z wybranym rodzajem izolacji i pokrycia ma jeszcze coś co ogólnie nazywa się elementami instalacji dachowej. Zalicza się do nich m.in. komin, a w przypadku domów energooszczędnych, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i urządzenia wentylacyjne.

KOLEKTORY SŁONECZNE

Powierzchnie dachowe, oprócz ewidentnej oszczędności miejsca, oferują także zazwyczaj najlepsze parametry ekspozycji dla kolektorów słonecznych.

Rozpatrując montaż kolektora na dachu skośnym, masz do dyspozycji dwa warianty

- montaż naddachowy

- montaż w połaci dachowej czyli integracja kolektora z poszyciem dachu.

Montaż naddachowy jest zdecydowanie prostszy w wykonaniu i nie powoduje dużej ingerencji w dach. Stosowany rzadziej, ze względu na koszt okucia budowlanego oraz na nieco większe skomplikowanie, montaż w połaci dachowej ma dwie zalety: częściowo poprawia estetykę budynku oraz nieznacznie zmniejsza straty ciepła samego kolektora. Taki montaż jest jednak poważną ingerencją w dach i nie może być stosowany przy dowolnym materiale dachowym, jak i też przy dowolnym kącie nachylenia dachu, gdyż w tym przypadku nie masz możliwości korekty nachylenia samego kolektora. Utrudniona jest również sytuacja w przypadku awarii kolektora i konieczności serwisowania takiej instalacji.

WENTYLACJA I REKUPERACJA

W zależności od tego czy zaplanowana została czerpnia lub wyrzutnia dachowa czy też  na przykład ścienna powinieneś odpowiednio przygotować przepusty w ścianie zewnętrznej lub dachu.

KOMIN

Jeśli w domu ma być komin, do którego będzie podłączony kocioł gazowy lub olejowy w kanale spalinowym komina należy umieścić rurę ze stali kwasoodpornej lub szkliwionej ceramiki tzw. wkład kominowy. Do wkładu trzeba zamontować trójnik przyłączeniowy na wysokości odpowiadającej wylotowi spalin z kotła oraz klapę rewizyjną i odprowadzenie skroplin. Wkłady takie nie są potrzebne, gdy zamierza się zainstalować kominek.

W kominach znajdują się również kanały wentylacyjne, których wyloty w pomieszczeniach umieszcza się możliwie wysoko.

OGNIWA FOTOWOLTAICZNE

Jeżeli dom ma posiadać instalację fotowoltaiczną, architekt już na etapie projektowania powinien tak dobrać odpowiednie materiały by można było zainstalować na dachu instalację. Przewidzieć kąt tej instalacji, ukierunkowanie oraz kanały, którymi można pociągnąć okablowanie, miejsca łączenia konstrukcji systemu z konstrukcją dachu.

Jeżeli masz zamiar zainstalować instalacje PV na obiekcie, który nie był przewidziany do takich celów, skontaktuj się się z architektem, który po wykonaniu niezbędnych analiz i obliczeń zezwoli lub nie na podobną inwestycję.

Pozostaw swój komentarz.


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy