Tekst we współpracy z

Jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych. Firma specjalizuje się w chłodnictwie i klimatyzacji, ogrzewnictwie, ciepłownictwie oraz w rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej. Opracowuje także rozwiązania dotyczące sterowania silnikami elektrycznymi.

Sukces firmy Danfoss opiera się na umiejętności wykorzystania wiedzy z zakresu tradycyjnej mechaniki i nowoczesnej elektroniki oraz połączeniu tej wiedzy.

Więcej na www.danfoss.pl

Od 1998 roku zajmuje się produkcją nowoczesnych geotermalnych pomp ciepła oraz opracowywaniem kompletnych systemów ogrzewania i klimatyzowania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Wszystkie pompy ciepła, przed dostarczeniem do klienta, testowane są na jedynym w Polsce i unikalnym na światową skalę stanowisku testowym.

Więcej na www.vatra.pl

2013-09-30 11:39:08

Elementy instalacji

Nikt nie lubi bałaganu związanego z robotami remontowymi w domu. Tym bardziej w domu, który właśnie został wzniesiony. Jednak taki scenariusz może mieć miejsce jeżeli o instalacjach nie pomyślisz wcześniej np. na etapie robienia podłóg.

Odpowiednio wczesne zaplanowanie armatury sanitarnej i urządzeń w kuchni oraz łazienkach, bądź kominka w salonie, jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy  dom nie podpiwniczony. Wówczas nie tylko rozprowadzenie większości instalacji, ale też ich doprowadzenie, trzeba przygotować jeszcze przed wykonaniem podkładu betonowego .

INSTALACJE WODNO-KANALIZACYJNE

Kanalizacyjne piony zestawia się do wypustów, które powstały podczas zakładania podpodłogowych lub piwnicznych poziomów odpływowych. Do pionów wpadają podejścia do konkretnych urządzeń: zlewozmywaków, wanien, brodzików, pralek lub zmywarek.

Podczas instalacji kanalizacji należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Każda instalacja, w tym kanalizacyjna, powinna być prowadzona najkrótszą drogą.

 • Zmiany kierunku przebiegu rur powinny być wykonane pod kątem mniejszym od prostego.

 • Rury powinny mieć jak największe średnice, co zapobiega ich zapychaniu, nie mogą być też naprężone.

 • Sedesy należy podłączać zawsze poniżej innych podejść i nie wolno ich łączyć do wspólnego podejścia. W przypadku pozostałych urządzeń sanitarnych nie ma takich wymogów.

 • Kanalizacja powinna biec przynajmniej 10 centymetrów od rur z gorącą wodą i nie wolno jej prowadzić powyżej instalacji elektrycznej oraz gazowej.

Trasy prowadzenia rur powinny być łagodnie zakrzywiane, a do ich mocowania należy używać specjalnych obejm i kształtek kompensacyjnych.

Kilka najważniejszych zasad prowadzenia instalacji wodnej:

 • Na piętra woda doprowadzana jest pionami, które umieszczamy centralnie. Przewody poziome powinny być jak najkrótsze.

 • Przewody zimnej wody powinny biec pod ciepłą, rury wodne powinny być położone pod instalacją elektryczną i gazową.

 • Na podejściach do baterii powinny być montowane zawory odcinające.

 • Zawsze należy stosować otuliny do rur, a przejścia przez ściany i stropy należy wykonywać w tulejach ochronnych.

 • Zimna woda powinna być wyprowadzona po prawej stronie podejścia, a ciepła po lewej.

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Zazwyczaj kable są położone pod tynkiem, w bruzdach wykutych w ścianach.

Z tego powodu powinieneś dokładnie zaplanować położenie każdego punktu świetlnego, gniazdka czy wyłącznika. Na tym etapie możesz jeszcze skorygować plan instalacji, który najczęściej okazuje się mało funkcjonalny.

Musisz pamiętać, żeby przewody elektryczne umieszczać w pleszach ochronnych, które pozwolą ci wymienić mały odcinek w przypadku uszkodzeń lub awarii. Wszelkie połączenia, skrzynki, szafki i inne elementy instalacyjne powinny być wykonane w oparciu o schemat wynikający z projektu.

Już na etapie projektowania i wykonania budynku możesz zaplanować i wykonać dodatkowe kanały, w których np. pociągniesz instalację fotowoltaiczną. Również można już wtedy przewidzieć pomieszczenie, w którym zainstalujesz osprzęt instalacji (np. inwertery) oraz składowane będą akumulatory (w przypadku wybrania systemu off-grid).

INSTALACJE CIEPŁOWNICZE I WENTYLACJA

Na tym etapie budowy powinieneś mieć szczegółowo zaplanowane ogrzewanie. Trzeba poprowadzić kanały rozprowadzające powietrze, rury ciepłownicze lub pętle ogrzewające podłogi, które znajdą się w warstwie wyrównawczej podłogi. Jeżeli zapomnimy poprowadzić instalacje to późniejsze zmiany będą niszczyły wykonane już elementy domu, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Z kolei instalację wentylacyjną powinieneś prowadzić kanałami do kominków wentylacyjnych, znajdujących się w dachu. Najczęściej są to wyprowadzone na poddasze rury z tworzyw sztucznych, które łączy się z kominami za pomocą rur spiro z folii aluminiowej.

Pamiętaj o izolowaniu tych odcinków instalacji wentylacyjnej. Na poddaszu jest często niska temperatura, co powoduje skraplanie się pary wodnej i zbieranie w rurach znacznych ilości wody, która potrafi zerwać połączenie i rozlać się pod dachem.

ZAPAMIĘTAJ!

Nie łącz ze sobą różnych kanałów wentylacyjnych. Zwłaszcza, jeśli na jednym z kanałów jest zainstalowane wymuszenie obiegu. Inaczej zużyte powietrze będzie nawiewane do innego pomieszczenia.       

W przypadku montażu elementów nawiewnych/ wywiewnych w stopach między kondygnacjami powinieneś wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie i wykonać przejścia przed wylaniem stropów, jeśli w projekcie przewidziano taką instalację. Jeśli w budynku nie będzie sufitu podwieszanego, przewody tej instalacji (a mają one dość dużą średnicę – 100–150 mm) musisz przeprowadzić przez strop.

System dystrybucji powietrza w systemie rekuperacji powinien przebiegać  możliwie bezkolizyjnie w stosunku do pozostałych instalacji wewnętrznych w budynku.

Na etapie stanu surowego trzeba również ułożyć rury rozprowadzające ciepłe powietrze z kominka. Do kominka warto doprowadzić powietrze z zewnątrz (niezbędne do spalania drewna) rurą poprowadzoną pod podłogą. Wykonuje się to w tym samym czasie, w którym wykonuje się podłogi na gruncie (w budynku bez piwnicy) chyba że kominek przylega do ściany zewnętrznej i można bezpośrednio dostarczać powietrze.

We wszystkich przypadkach, gdy planujemy montaż pompy ciepła, należy uwzględnić przejścia rur dolnego źródła ciepła przez fundamenty lub ściany zewnętrzne.

INSTALACJE GAZOWE

Instalacje gazowe wykonuje się na samym końcu. Najczęściej dopiero po otynkowaniu ścian.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Wewnętrzna instalacja gazowa nie może być maskowana ani zabudowana. Rury powinny być pomalowane na żółto. Tak musisz zaplanować wejścia do budynku, aby rury prowadzić jak najkrótszymi odcinkami. Instalacja gazowa musi być wykonana i sprawdzona przez ekipę posiadającą specjalistyczne uprawnienia.

Pozostaw swój komentarz.

  Ważne informacje
 • - na co zwrócić szczególną uwagę

Ścieki:

 1. Jeśli podłoga w piwnicy znajduje się poniżej zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, a my będziemy mieć tu na przykład pralnię, prysznic, miskę ustępową, wówczas tych ścieków nie można odprowadzić grawitacyjnie.
 2. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych przepompowni. Tłoczą one ścieki w takie miejsce i na taką wysokość, by dalej mogły spływać grawitacyjnie do sieci.
 3.  Pojemność ich zależy od ilości i rodzaju urządzeń, z których będą przejmowały ścieki. Zwykle wielkość tych hermetycznych zbiorników nie przekracza 50-100 l.Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy