Tekst we współpracy z

Oferta pracowni obejmuje całość usług związanych z przeprowadzeniem inwestycji budowlanej.

W pracowni powstało wiele projektów obiektów o zróżnicowanych funkcjach, takich jak: projekty domów jednorodzinnych, zespołów mieszkaniowych, obiektów handlowych, w tym wielkopowierzchniowych, budynków użyteczności publicznej, domów energooszczędnych i pasywnych oraz wnętrz, w tym adaptacji wnętrz zabytkowych.

Więcej   na www.abcentrum-dom.pl

2013-09-25 10:42:22

Funkcja

Kształtowanie przestrzeni wewnętrznej domu energooszczędnego ma zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonowania. Przestrzeni tej nie można kształtować w sposób dowolny ponieważ ze względu na jego charakter należy trzymać się z góry określonych zasad. Dotyczy to zarówno usytuowania poszczególnych pomieszczeń w stosunku do stron świata jak również tworzenia w budynku pewnych określonych stref.

FUNKCJE POMIESZCZEŃ

Usytuowanie pomieszczeń w stosunku do kierunków świata ma znaczenie z punktu widzenia energooszczędności oraz jakości użytkowania domu.

ZAPAMIĘTAJ!

Funkcja pomieszczeń powinna iść w parze z ruchem słońca. Oznacza to, że poszczególne pomieszczenia powinny być tak rozplanowane jak przebiega nasza aktywność dzienna. 

KUCHNIA

Może być ona lokalizowana od strony północnej. Jest to spowodowane tym, że:

Po pierwsze w domach energooszczędnych wejście główne powinno być zlokalizowane od strony północnej, lokalizacja kuchni od tej samej strony pozwala na kontrolę wizualną wejścia. Usytuowanie jej od tej strony jest także korzystne z innego powodu.

Po drugie  w kuchni przetrzymujemy większość produktów spożywczych oraz poddajemy je obróbce cieplnej (kuchenka, piekarnik itp.). Zbytnie nagrzewanie tego pomieszczenia promieniowaniem słonecznym będzie więc miało wpływ zarówno na trwałość przechowywanych produktów jak również na komfort użytkowy tego pomieszczenia. 

POKÓJ DZIENNY

Powinien być skierowany na stronę południową lub południowo – zachodnią, aby maksymalnie wykorzystywać oddziaływanie słońca w godzinach popołudniowych. 

ŁAZIENKA

Łazienki powinny mieć jak najmniej ścian zewnętrznych i powinny być otoczone pomieszczeniami strefy ciepłej. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy łazienki znajdują się całkowicie wewnątrz budynku i z czterech stron otoczone są pomieszczeniami ciepłymi, tym bardziej, że ze względu na swój charakter (konieczność zachowania intymności) nie wymagają one okien zewnętrznych.

Jednakże zdając sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie bardzo trudne do wykonania oraz z tego, że wiele osób chce jednak łazienek doświetlonych światłem dziennym należy łazienki w takich przypadkach lokalizować z oknami od strony południowej, aby w okresie zimowym wykorzystywać maksymalnie ekspozycję słońca.

JADALNIA

Jadalnia jako pomieszczenie o charakterze neutralnym może być zlokalizowana w strefie dowolnej. Ze względu na fakt, że obecnie stosuje się powszechnie strefę dzienną jako strefę otwartą, jadalnia bardzo często zlokalizowana jest pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią jako swego rodzaju łącznik.

POMIESZCZENIA SYPIALNE

Sypialnie należy planować od strony wschodniej lub południowo – wschodniej. Ma to znaczenie z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że poranne wstawanie z słońcem za oknem ma duży wpływ na naszą psychikę, a drugi jest taki, że dzięki takiemu usytuowaniu pomieszczeń są one wystawione na ekspozycję słońca do godzin południowych co zapobiega ich zbytniemu nagrzewaniu i pozwala w ciągu dnia na ich łatwiejsze wychłodzenie co z kolei ma znaczenie wieczorem kiedy kładziemy się spać.

STREFOWANIE POMIESZCZEŃ

Pomieszczenia w domach energooszczędnych powinny być grupowane w tzw. strefy cieplne. Wynika to z tego, że w zależności od wymaganej temperatury użytkowej strefy te można podzielić w następujący sposób:

 • strefa zimna – pomieszczenia gospodarcze, kotłownia (temp. +16oC), wiatrołap (temp. +8oC), garaż (+5oC)

 • strefa ciepła – pomieszczenia mieszkalne – sypialnie, strefa dzienna (temp. +20oC)

 • strefa bardzo ciepła – łazienki (temp. +25oC)

 

ZAPAMIĘTAJ!

Pomieszczenia strefy zimnej powinny być lokalizowane od strony północnej ze względu na mniejszą różnicę temperatur, a co za tym idzie mniejsze straty ciepła. Pomieszczenia strefy ciepłej należy lokalizować od strony wschodniej, południowej i zachodniej. Wyjątek stanowi tu kuchnia, o której mówiliśmy wyżej.

Kolejnym aspektem dotyczącym układu funkcjonalnego domu energooszczędnego jest podział pomieszczeń na pomieszczenia jasne i ciemne. I tu znowu mamy do czynienia z ścisłym powiązaniem układu pomieszczeń z ekspozycją słońca.

  

ZAPAMIĘTAJ!

Sypialne powinny być pomieszczeniami jasnymi w okresie do południa, stąd ich umiejscowienie od strony wschodniej. Pomieszczenia pobytu dziennego mogą być pomieszczeniami jasnymi przez cały dzień dlatego najlepsza lokalizacja to strona południowa. I tutaj znowu wyjątek stanowi kuchnia. Pomieszczenia gospodarcze zlokalizowane od strony północnej są pomieszczeniami ciemnymi tym bardziej, że najczęściej nie wymagają one dostępu światła dziennego.

Wyjątek stanowi tutaj kotłownia gazowa i olejowa, w której ze względów bezpieczeństwa konieczne jest zamontowanie okna.

POMIESZCZENIA GOSPODARCZE, KOTŁOWNIA I GARAŻ

Najlepiej jeśli pomieszczenia te są lokalizowane od strony północnej. Ze względu na to, że zwykle wymagają one niższej temperatury użytkowej takie ich umiejscowienie jest jak najbardziej wskazane. Kwestia temperatury użytkowej, o której mowa powyżej jest kolejnym aspektem, który ma bardzo duże znaczenie związane z tzw. strefowaniem pomieszczeń.

Pozostaw swój komentarz.

AztGFPZau0 @ 2015-04-11 11:52:16.068754
This shows real extsrpiee. Thanks for the answer.
fXPO3Zqru @ 2015-04-12 03:05:11.474839
komfortem użytkowania. Nowoczesne fotele iadilnee sprawdzają się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym, ktf3ry krf3luje wśrf3d wspf3łczesnych tendencji związanych z architekturą wnętrz. Najlepiej http://rzpunbydl.com [url=http://ybgifoxea.com]ybgifoxea[/url] [link=http://nmayxbrkxp.com]nmayxbrkxp[/link]
  Ważne informacje
 • - najczęściej popełniane błędy
 • - na co zwrócić szczególną uwagę

 1. Dla wielu  przystępujących do budowy domu podstawą funkcjonalności domu jest to by miał wyraźny podział na funkcję nocną i dzienną.
 2. Nie zwraca się uwagi na to czy rozkład pomieszczeń spełnia wymogi funkcjonalności energetycznej. 

 1. Zakładając, że działkę na której ma stanąć budynek energooszczędny wybrałeś w sposób prawidłowy, przed zakupem projektu typowego zwrócić uwagę czy funkcja wewnętrzna budynku pozwala na jego optymalne usytuowanie na twojej działce. Ma to znaczenie z punktu widzenia konieczności wprowadzenia zmian adaptacyjnych, których zakres jest określony w zgodzie na zmiany udzielanej przez projektantów. Zakres zmian może uniemożliwić przeprowadzenie adaptacji dostosowującej budynek do właściwego usytuowania. Dlatego też poszukaj rozwiązań typowych w biurach projektów, które specjalizują się w budownictwie energooszczędnym czy pasywnym. Jest ich na razie niewiele ale warto poświęcić czas na ich odnalezienie gdyż dzięki temu znajdziesz projekt, który z założenia będzie spełniał wszystkie wymogi stawiane domowi energooszczędnemu.
   
 2. Zwrócić uwagę czy budynek w tym projekcie jest podzielony na właściwe strefy oraz zgodnie z kierunkami świata. Bywa niestety czasami tak, że wybrany przez ciebie projekt spełni wszystkie opisane warunki, jednakże ze względu na zły wybór działki stanie się on niemożliwy do zrealizowania tak aby spełniał warunki domu energooszczędnego.Gargamele w przestrzeniW Polsce jest brzydko. Paskudnie. Mało u nas dobrej architektury, tej kiepskiej zaś wielka obfitość. Wokół przygnębiający bezład i chaos miast i osiedli. Czy nasz gust jest tak fatalny, czy to coś więcej?Przeczytaj >>
Nanocząstki dla budownictwaW Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum powstała kolejna firma w ramach projektu „Kapitał dla energii”, który wspiera innowacje w zakresie poszanowania energii, zwłaszcza w budynkach. Rozpoczęła działanie od dzisiaj.Przeczytaj >>
Budynek ekologicznyArchitektura proekologiczna kojarzy się z glinianymi domkami lub mieszkaniami skrytymi pod warstwami ziemi i trawy, a przecież dziś określenie dotyczy także nowoczesnych konstrukcji.Przeczytaj >>
Energooszczędność krok po krokuDlaczego warto już dzisiaj budować energooszczędnie i co należy zrobić, ażeby ten cel osiągnąć?  - czytamy w miniporadniku na łamach „Muratora”.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy