Tekst we współpracy z

Grupa Viessmann jest jednym z wiodących, międzynarodowych producentów systemów techniki grzewczej. Rodzinna firma, założona w 1917 roku, zatrudnia obecnie około 10 600 pracowników. Obrót całej grupy wynosi 1,89 mld euro. Ponad 54 proc. sprzedaży urządzeń marki Viessmann jest generowane poza granicami Niemiec.

Więcej www.viessmann.pl

2014-12-17 13:56:09

Instalacja co i c.w.u.

Decyzję o rodzaju systemu grzewczego najlepiej podjąć na etapie projektowania, dzięki temu, możesz sporo zaoszczędzić na z góry przemyślanych rozwiązaniach, np. w przypadku wyboru pompy ciepła, możesz na wstępie ograniczyć koszty budowy komina, kotłowni itp. Jeśli wiesz, że będziesz korzystać z pompy, możesz wybrać wymarzoną działkę.

Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników, w pierwszym rzędzie od jego standardu izolacyjności cieplnej, a następnie od rodzaju paliwa i sprawności systemu grzewczego. W zależności od wyboru paliwa czy nośnika energii, można porównać z dużym przybliżeniem koszty wytworzenia 1 kWh ciepła i tym samym ogrzewania budynku.

Koszty wytworzenia 1 kWh ciepła, zł/kWh źródło archiwum firmy Viessmann

Roczne koszty ogrzewania domu 160 m2 wraz z wodą użytkową, źródło archiwum firmy Viessmann

INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Dom energooszczędny to taki, który zużywać będzie nie więcej energii, niż 70 kWh/(m2·rok), czyli 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni rocznie. Dlatego ogromne znaczenie ma optymalne wybranie systemu grzewczego.

Budynki energooszczędne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania w nich efektywnych i wysokosprawnych urządzeń grzewczych. Rezygnacja z konwencjonalnych sposobów ogrzewania i zastąpienie ich nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami zapewnia wystarczający komfort, bezpieczeństwo i odpowiednie warunki termiczne w pomieszczeniach.

Zakup nowoczesnych technologii związany jest jednak z wysokimi kosztami. Inwestycja zapewniająca niskie koszty eksploatacji szybko się jednak zwraca, a dodatkowo przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

Wybierając je do domu energooszczędnego należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich niezawodność oraz łatwość obsługi. Moc grzewcza w tym wypadku ma mniejsze znaczenie, ponieważ już systemy o mocy 1-2 kW będą w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę w całym budynku.

INSTALACJA CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ (CWU)

Należy dążyć do maksymalnego ograniczenia strat ciepła w instalacji c.w.u., zmniejszenia zużycia ciepłej wody i – o ile jest to opłacalne – ekonomicznego wykorzystania do jej przygotowania odnawialnych źródeł energii. Instalacja c.w.u. musi być starannie zaizolowana, a grubość zastosowanej izolacji może przekraczać zalecenia normatywne.

Ograniczenie strat ciepła można osiągnąć również poprzez wprowadzenie automatycznej regulacji temperatury wody oraz pracy pomp obiegowych i cyrkulacyjnych. Zmniejszenie zużycia c.w.u. może nastąpić w wyniku wprowadzenia specjalnej armatury umożliwiającej jej efektywne wykorzystanie, na przykład nowych konstrukcji baterii czerpalnych, perlatorów zamiast zwykłych sitek prysznicowych czy urządzeń zamykających przepływ wody w niezakręconych kranach.

Pozostaw swój komentarz.


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Zmień nawyki i oszczędzajNie każdego, kto chciałby zmniejszyć koszty utrzymania domu, stać na przeprowadzenie gruntownej modernizacji. Okazuje się jednak, że są również łatwo dostępne a skuteczne sposoby, by zmniejszyć miesięczne opłaty za energię.Przeczytaj >>
Ogrzewanie efektywne i tanieKoszty ogrzewania domu wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej stanowią przeciętnie od 70 do 80 proc. rocznych kosztów eksploatacji domu. Warto więc mądrze wybrać rodzaj paliwa i samą instalację, żeby była maksymalnie sprawna.Przeczytaj >>
Ogrzewanie – dlaczego tak drogo?53 proc. Polaków biorących udział w ogólnopolskim badaniu „Energooszczędność w moim domu” twierdzi, że oszczędzanie energii cieplnej w ich domach i mieszkaniach nie jest konieczne, gdyż zużycie mieści się w normie. Tymczasem dla prawie połowy z nas płacenie jesienno-zimowych rachunków za ogrzewanie jest problemem finansowym.Przeczytaj >>
Czy będziemy żyć bez prądu i ciepła?Jeśli nie chcemy przerw w dostawach energii elektrycznej, to musimy inwestować w nowe moce wytwórcze. Bo stare trzeba będzie coraz częściej remontować, likwidować i płacić za prawa do emisji CO2.Przeczytaj >>
Biogaz (nie)docenianyRynek biogazowni to jeden z bardziej niedocenianych, ale zarazem perspektywicznych rynków produkcji energii z odnawialnych źródeł. Przedstawiamy nowy raport Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum o perspektywach wzrostu rynku biogazu w Polsce w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy