Tekst we współpracy z

Jest trzecim na świecie producentem kolektorów słonecznych. Należy też do producentów wiodących na rynku pod względem sprzedaży w Polsce.

Głównym celem firmy Watt jest dostarczanie najwyższej jakości produktów oraz innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań z zakresu systemów solarnych. W trosce o środowisko naturalne firma opracowuje ponadstandardowe techniki i urządzenia, które zapewniają oszczędność surowców energetycznych i zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Więcej na www.watt.pl

2013-12-04 10:14:47

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne należą do odnawialnych źródeł energii (OZE), które dostarczają energii w postaci energii cieplnej.

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do wykorzystywania energii słonecznej, która, w postaci ciepła, przechodzi poprzez układ solarny do zasobnika z wodą użytkową, gdzie energia ta jest magazynowana w postaci ciepłej wody użytkowej.

Dzieje się tak, dzięki zdolnościom absorpcyjnym powierzchni kolektora, która przekształca promieniowanie słoneczne w energię cieplną i przesyła ją do pozostałych elementów systemu.

Wydajność kolektorów słonecznych jest uzależniona przede wszystkim od ich budowy. Na tej podstawie rozróżniamy dwa rodzaje kolektorów:

 • płaskie - stosuje się je głównie do sezonowego ogrzewania c.w.u. w domu jednorodzinnym, w domkach letniskowych, a także podgrzewania wody basenowej; dobrze zaprojektowane i zamontowane mogą zagwarantować 60 proc. pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. w ciągu całego roku, a w okresie letnim nawet 100 proc..

 • próżniowe - dzięki nim z energii słonecznej można korzystać przez cały rok i to zarówno do podgrzewania wody użytkowej czy w basenie, jak i ogrzewania domu.

KOLEKTORY PŁASKIE

Kolektory płaskie należą do rozwiązań prostych i popularnych oraz niezwykle atrakcyjnych pod względem finansowym. Posiadają unikalny sposób łączenia absorbera z rurkami miedzianymi, dając tym samym optymalny efekt przewodzenia ciepła.

Ich zastosowanie pozwala skutecznie podgrzać wodę użytkową oraz wodę basenową.

Większość kolektorów płaskich zbudowanych jest według podobnych reguł. Różnią się natomiast jakością wykonania, wykorzystanymi materiałami i zastosowaną technologią.

Urządzenia te przez cały okres swojej pracy poddawane są niekorzystnym warunkom atmosferycznym (wiatr, deszcz i śnieg) oraz ekstremalnie trudnym warunkom wewnątrz urządzenia (zmiany temperatury i ciśnienia) i właśnie od zastosowanej technologii i jakości wykonania zależy czy kolektor będzie pracował przez 25 i więcej lat.

kolektor płaski, żródło archiwum firmy Watt

 A - Hydraulika i sposób jej łączenia z absorberem – przekazuje ciepło

B - Szklane pokrycie (szyba solarna) – przepuszcza promienie i osłania urządzenie

C - Absorber – zamienia promienie słoneczne na ciepło

D - Izolacja – chroni przed utratą ciepła

Obudowa – zabezpiecza całe urządzenie

BUDOWA KOLEKTORA SŁONECZNEGO

Każdy kolektor słoneczny składa się z następujących elementów:

 • Absorber

Jest sercem całego urządzenia. Absorber pochłania energię słoneczną i zamienia ją w ciepło.

Zwykły, czarny absorber dużą część promieniowania odbija, dlatego skuteczniejsze są tzw. powłoki selektywne, silnie tłumiące emisję w podczerwieni. Energia termiczna przekazywana jest następnie za pomocą miedzianych rurek, w których przepływa płyn solarny.

 • Szklane pokrycie (szyba solarna)

W kolektorze słonecznym szyba solarna spełnia dwa zadania:

 1. chroni absorber przed uszkodzeniami

 2. „więzi” promienie słoneczne na powierzchni absorbera.

Szyba solarna jest przygotowana w taki sposób, aby jak najwięcej energii słonecznej dopuścić do powierzchni absorbera. Jest też hartowana, co czyni ją odporną nawet na silne uderzenia.

W najlepszych kolektorach szyba posiada powłokę antyrefleksyjną, która więzi promienie tuż przy powierzchni absorbera.

Stosowana przez niektórych producentów szyba pryzmatyczna, aby działała zgodnie z certyfikatem, musi być obrócona pryzmatem na zewnątrz. Ząbkowana powierzchnia, niestety, szybko się brudzi. W konsekwencji zamiast poprawy przepuszczalności, mamy mniej słońca na absorberze kolektora.

 • Obudowa kolektora

Kolektor musi sprostać wysokim temperaturom, ale i wytrzymać silne podmuchy wiatru, mróz i zaleganie śniegu. Zniesie te trudy tym lepiej, im wytrzymalszą ramę będzie posiadał.

Ramy powstają zwykle na automatycznej linii produkcyjnej. Z blachy aluminiowej wykrawane są arkusze o rozmiarach przyszłego kolektora. Odpowiednio zagięta blacha stworzy szczelną puszkę z zespawanymi narożnikami. 

KOLEKTORY PRÓŻNIOWE

Kolektory próżniowe pozwalają ograniczyć straty energii do minimum. To ich podstawowa cecha. Zawdzięczają to zastosowaniu jako izolatora – próżni.

Budowa kolektorów próżniowych przypomina nieco klasyczny termos. Podwójna rura redukuje straty ciepła. Wewnętrzną rurę pokrywa absorber. W szczelnej przestrzeni pomiędzy dwoma szklanymi ściankami wytworzono próżnię.

Tam, gdzie w termosie wlewamy gorącą herbatę, w kolektorze umieszczamy miedziane rury w płynem solarnym. Przylegają one do tuby (miedzianej lub aluminiowej), która odbiera energię z nagrzanego absorbera.

kolektor próżniowy, żródło archiwum firmy Watt kolektor próżniowy, żródło archiwum firmy Watt 

Równie istotne dla pracy kolektora próżniowego jest lustro paraboliczne. Wykonane z anodowanej blachy aluminiowej lustro odbija i skupia rozproszone promienie słoneczne na absorberze. W ten sposób do ogrzewania wykorzystywana jest stale niemal cała powierzchnia absorbera wewnątrz szklanej rury.

Kolektory bez takiego lustra nagrzewają się na wąskim wycinku, który zmienia się wraz z wędrującym słońcem. Kolektory z lustrem parabolicznym wykorzystują każdy promień słoneczny, nawet wtedy, gdy jest ono częściowo schowane za chmurami.

Decydując się na zakup i instalacją droższych kolektorów próżniowych, otrzymasz w zamian następujące korzyści:

• znakomitą izolację próżnią;

• wysoką sprawność, także przy niskich temperaturach otoczenia;

• lustro skupiające rozproszone promienie na dużej powierzchni absorbera;

• wydajne wspomaganie niskotemperaturowego centralnego ogrzewania;

• bezpieczną wymianę szklanych rur w wypadku uszkodzenia;

• pełną kontrolę pracy kolektora z poziomu sterownika.

PŁASKI CZY PRÓŻNIOWY

Podstawowe pytania, jakie należy sobie zadać przy wyborze typu kolektorów, to:

 • jaki ma być cel instalacji kolektorów, do czego potrzebujesz kolektorów słonecznych (c.w.u., CO, basen)?

 • w jakim okresie, w skali roku, chciałbyś korzystać z oszczędności, jakie przynoszą kolektory słoneczne (sezonowość zastosowania)?

Kolektory płaskie z racji swej budowy świetnie się spisują w warunkach dobrego nasłonecznienia i wyższej temperatury zewnętrznej. Stąd jeżeli instalacja solarna ma być wykorzystana np. w domku letniskowym, tylko i wyłącznie do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej - wybór powinien paść na kolektory płaskie.

Jeżeli potrzebujemy instalacji solarnej do ogrzania wody w basenie zewnętrznym - letnim, kolektory płaskie to najlepsze rozwiązanie.

Kolektory próżniowe mają izolację w postaci próżni. Dzięki temu, w niskiej temperaturze zewnętrznej, czyli w okresie jesienno-zimowym, nie tracą one energii uzyskanej ze słońca, tak jak kolektory płaskie, które pomiędzy powierzchnią absorbera, a szybą solarną nie mają żadnej izolacji. 

wydajność kolektorów, żródło archiwum firmy Watt

ZAPAMIĘTAJ!

Kolektor próżniowy to znacznie lepszy produkt dla obiektów całorocznych oraz do wspomagania centralnego ogrzewania.

Kolejnym czynnikiem jest źródło ciepła. Jeżeli mamy w miarę bezobsługowy system ogrzewania (gazowe, elektryczne, olejowe), to zastosowanie kolektorów próżniowych będzie wygodniejsze w okresach słabego nasłonecznienia.

Natomiast kolektory płaskie działają bardziej dynamicznie, co powoduje szybkie nagrzewanie wody latem i większe uzyski. Dzięki temu w sytuacji, kiedy masz do czynienia np. z kotłami na paliwa stałe, unikniesz rozpalania kotła w okresie letnim.

PODSUMOWANIE:

 • kolektor próżniowy wybieramy do:

- wspomagania niskotemperaturowych CO,

- i lub gdy planujemy wysokie pokrycie c.w.u. w ciągu całego roku.

 • kolektor płaski natomiast stosujemy:

- do podgrzewania basenu,

- przy podgrzewaniu c.w.u. od wiosny do jesieni lub nie zakładamy wysokiego pokrycia c.w.u. zwłaszcza w zimie.

JAK DZIAŁA INSTALACJA SOLARNA

Kolektor słoneczny zamienia promieniowanie słoneczne na energię cieplną, która jest przekazywana na nośnik ciepła, a jest nim niezamarzający płyn solarny. Kiedy kolektory osiągają odpowiednio wysoką temperaturę, załącza się pompa obiegowa pompująca gorący płyn solarny.

Ten płynie hydrauliką do dolnej wężownicy do zbiornika, gdzie ciepło oddawane jest na ciepłą wodę użytkową. Dalej płyn solarny płynie z powrotem do baterii kolektorów, gdzie znów nagrzewa się w kolektorze powtarzając cały cykl aż do momentu uzyskania zadanej temperatury w zbiorniku.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Dobrze dobrana i zamontowana instalacja solarna powinna w ciągu kilku godzin nagrzać wodę w zbiorniku do zadanej temperatury.

ELEMENTY WCHODZĄCE W SKŁAD INSTALACJI SOLARNEJ

 • Podgrzewacze są ważnym elementem wszystkich zestawów solarnych podgrzewających wodę i jednocześnie magazynujących energie cieplną.

W przypadku instalacji, których celem jest ogrzewanie tylko c.w.u. stosuje się zbiorniki dwuwężownicowe (biwalentne). Dolna wężownica to wymiennik ciepła, do którego podłączona jest instalacja solarna. Do górnej natomiast możemy podłączyć dowolne, dodatkowe źródło ciepła takie jak: kocioł grzewczy (na węgiel, gaz czy olej), pompa ciepła czy kominek. 

W przypadku instalacji solarnych, których dodatkowym zadaniem jest wspomaganie również niskotemperaturowego CO stosuje się zbiorniki typu „zbiornik w zbiorniku”. Zbiornik tego typu zazwyczaj wyposażony jest w dolną wężownicę, do której podłączony jest system solarny. Wężownica ta nagrzewa wodę wykorzystywaną do ogrzewania CO. c.w.u. znajduje się natomiast w wewnętrznym zbiorniku, który ogrzewa się od wody CO.

Zbiorniki te wyposażone są w dużą ilość króćców, które łatwo umożliwiają zastosowanie wielu dodatkowych źródeł ciepła w tym samym czasie, np. kocioł grzewczy + pompę ciepła.

zbiorniki dwuwężownicowe (biwalentne)

zbiorniki dwuwężownicowe (biwalentne), żródło archiwum firmy Watt zbiorniki dwuwężownicowe (biwalentne), żródło archiwum firmy Watt

zbiorniki typu „zbiornik w zbiorniku” (buforowe)

zbiorniki typu „zbiornik w zbiorniku” (buforowe), żródło archiwum firmy Watt zbiorniki typu „zbiornik w zbiorniku” (buforowe) ,żródło archiwum firmy Watt

 • Regulator instalacji solarnej 

To elektroniczne urządzenie umożliwia bezobsługową pracę całego systemu, na bieżąco przeliczając i regulując temperaturę oraz ciśnienie w kolektorach i zbiorniku, na podstawie informacji płynących z czujników temperatury, mierzących temperaturę płynu solarnego w kolektorach i wody w podgrzewaczu.

Podczas dłuższej nieobecności można przełączyć system solarny w bezpieczny tryb wakacyjny – wówczas zmagazynowane w zbiorniku ciepło jest automatycznie oddawane.

Jednocześnie regulator umożliwia współpracę z innymi źródłami ciepła, sterując ich pracą w okresach przejściowych czy zimowych.

regulator instalacji solarnej, żródło archiwum firmy Watt

 • Grupa pompowa i naczynie wzbiorcze

To niezbędne elementy każdej instalacji solarnej, od których zależy bezpieczeństwo, jak również jej sprawność. Jednak dobór odpowiedniej grupy solarnej i wielkości naczynia przeponowego powinno się pozostawić profesjonalnym firmą instalatorskim lub też wybrać jeden z gotowych zestawów solarnych, gdzie grupa pompowa i naczynie wzbiorcze zostały dobrane do rodzaju i ilości kolektorów oraz wielkości całej instalacji solarnej. 

WYMIAROWANIE INSTALACJI SOLARNEJ DO PODGRZEWANIA C.W.U., CZYLI WYBÓR WIELKOŚCI ZBIORNIKA I ILOŚCI KOLEKTORÓW

Aby odpowiednio dobrać ilość oraz rodzaj kolektorów powinniśmy znać zapotrzebowanie energetyczne do podgrzewania c.w.u..

W praktyce jednak sprawdza się zasada mówiąca o doborze ilości kolektorów oraz wielkości zbiornika w zależności od realnego zapotrzebowania mieszkańców domu na c.w.u..

instalacja solarna, żródło archiwum firmy Watt

W przypadku istniejących instalacji zaleca się okresowe opomiarowanie zużywanej ciepłej wody i na podstawie zebranych danych określenie zapotrzebowania dobowego na c.w.u..

W przypadku nowoprojektowanych obiektów, w których nie ma możliwości sprawdzenia faktycznego zapotrzebowania przyjmuje się, że jedna osoba zużywa od 30 do 60 l ciepłej wody o temperaturze 55-60 stopni C na dobę. Na tej podstawie określamy dzienne zapotrzebowanie na c.w.u..

Liczba domowników x 50 litrów np.: 4 x 50 l=200 l

Znając dzienne zapotrzebowanie na c.w.u. dobieramy odpowiednio duży zbiornik, kierując  zasadami:

 1. dzienne zapotrzebowanie na c.w.u. + 50 proc..

 2. dodatkowe 50 proc. ma nam zagwarantować odpowiednią ilość ciepłej wody w dni o mniejszym nasłonecznieniu.

W naszym rozpatrywanym przykładzie odpowiednim zbiornikiem dla 4 osobowej rodziny będzie zbiornik o pojemności 300 litrów.

Mając określoną pojemność zasobnika akumulacyjnego możesz przejść do wymiarowania powierzchni kolektorów.

Przyjmuje się dobór powierzchni kolektorów według następującej zależności:

 • 2 m2 powierzchni czynnej kolektora na 100-150 l wody do podgrzania.

 • Tak więc dobrze dobrany zestaw będzie składał się z kolektorów o powierzchni łącznej 6 m2 i zasobnika 300 litrów.

Pracą całej instalacji będzie sterował regulator za pomocą pompy obiegowej, na podstawie czujników temperatury mierzących temperaturę płynu solarnego wychodzącego z kolektorów oraz temperaturę wody w zbiorniku.

Celem zabezpieczenia całej instalacji przed zmianami ciśnienia stosuje się jeszcze odpowiednie naczynia przeponowe, których zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia. 

instalacja solarnado podgrzewania CWU, żródło archiwum firmy Watt

WYMIAROWANIE INSTALACJI SOLARNEJ DO PODGRZEWANIA C.W.U. I CO, CZYLI WYBÓR WIELKOŚCI ZBIORNIKA I ILOŚCI KOLEKTORÓW

Przy doborze ilości kolektorów słonecznych do instalacji, której zadaniem jest również wspomaganie CO, nie kierujemy się tylko zapotrzebowaniem na c.w.u., ale przede wszystkim zapotrzebowaniem energetycznym do ogrzewania CO

instalacja solarna_1, żródło archiwum firmy Watt

ZAPAMIĘTAJ!

Podstawową zasadą, jaką przyjmuje się przy wyborze ilości kolektorów, jest 1 sztuka kolektora próżniowego na 15 m2 powierzchni niskotemperaturowego CO.

Stosując się do powyższej zasady możemy przyjąć:

instalacja solarnado - ilość kolektorów, żródło archiwum firmy Watt

Oprócz powierzchni niskotemperaturowego CO musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

 • jakie mam zapotrzebowanie na c.w.u.?

 • jakie mam zapotrzebowanie energetyczne CO?

 • czy mam możliwość zastosowania odbiornika nadmiaru ciepła latem?

 • jakie mam możliwości zamontowania kolektorów słonecznych?

instalacja solarnado podgrzewania CWU i CO, żródło archiwum firmy Watt

WYTYCZNE MONTAŻOWE, CZYLI JAK TO POSKŁADAĆ

Prawidłowy wybór systemu montażowego pod względem typu i możliwości montażu ma w późniejszym etapie wpływ na prawidłową pracę i wydajność systemu solarnego. Bardzo ważne jest również właściwe zamontowanie baterii kolektorów pod kątem serwisowania i przeglądów technicznych kolektorów jak i armatury hydraulicznej znajdującej się na dachu.

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama uchwytów dachowych, jak i konstrukcji wolnostojących (również z regulacją kąta nachylenia) przeznaczonych do montażu na dachach płaskich. Można kupić też system do montażu kolektorów na elewacji budynku. 

MONTAŻ NA DACHU SKOŚNYM

Kolektory montowane są w sekcjach od jednego do pięciu na uniwersalnej ramie. Tworzy ona sztywne oparcie, które ułatwia montaż i zabezpiecza urządzenia podczas eksploatacji. Do ramy dołączone są uchwyty dachowe w wersji - dla skośnych dachów z poszyciem z dachówki lub w wersji – do dachów pokrytych blachą, papą oraz płaskich.

montaż na dachu skośnym, żródło archiwum firmy Watt

montaż na dachu skośnym, żródło archiwum firmy Watt

MONTAŻ NA DACHU PŁASKIM LUB GRUNCIE

Konstrukcja wolnostojąca (KWS) umożliwia ustawienie kolektorów na dowolnej płaszczyźnie pod optymalnym kątem 45 stopni. KWS posiada uniwersalne stopy mocujące do podłoża, jeżeli to konieczne - także obok budynku. 

montaż na dachu płaskim lub gruncie, żródło archiwum firmy Watt

montaż na dachu płaskim lub gruncie, żródło archiwum firmy Watt

MONTAŻ NA DACHU SKOŚNYM W POŁACI DACHU

Montaż w połaci dachu ułatwia zwarta i sztywna konstrukcja kolektorów. Ten wariant montażu nie wymaga żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Szczelność zapewnia systemowa obróbka z lakierowanej blachy. Rury łączące kolektor z buforem w całości schowane są pod powierzchnią dachu. 

montaż na dachu skośnym w połaci dachu, żródło archiwum firmy Watt

MONTAŻ NA ELEWACJI

Na elewacji budynków kolektory montowane są z wykorzystaniem odwróconej konstrukcji wolnostojącej. Pozwala to zachować optymalne nachylenie oraz idealną ekspozycję do słońca. Mocowanie do ściany odbywa się za pomocą typowych stóp montażowych, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień.

montaż na elewacji, żródło archiwum firmy Watt

UKIERUNKOWANIE I POCHYLENIE KOLEKTORÓW

Kąt azymutu wynosi 0 stopni, gdy płaszczyzna kolektora skierowana jest na południe. A zatem kąt azymutu jest to odchylenie płaszczyzny kolektora od kierunku południowego.

Kąt nachylenia kolektora jest to kąt pomiędzy płaszczyzną poziomą i płaszczyzną kolektora.

Absorber odbiera największą ilość energii, gdy płaszczyzna kolektora ustawiona jest prostopadle do promieni słonecznych.

Ponieważ kąt padania promieni słonecznych zależy od pory dnia i roku, płaszczyzna kolektora powinna być ustawiona odpowiednio do położenia słońca podczas okresu występowania największego napromieniowania.

Kąt pochylenia kolektora powinien wynosić 30 – 60 stopni. W Polsce optymalny kąt pochylenia mieści się w granicach 40 – 45 stopni, przy czym dla instalacji typowo letnich (baseny kąpielowe), zalecane są niższe wartości kąta w przedziale 30-35 stopni.

ukierunkowanie i pochylenie kolektorów, żródło archiwum firmy Watt

ukierunkowanie i pochylenie kolektorów, żródło archiwum firmy Watt

KOTŁOWNIA, CZYLI GDZIE UMIEŚCIĆ ZBIORNIK SOLARNY

Typowym miejscem dla zbiornika solarnego jest kotłownia, dzięki czemu znajduje się on blisko dodatkowego źródła ciepła oraz łatwo go podłączyć do instalacji ciepłej wody użytkowej. Wiele jednak zależy od projektu budynku, który przewiduje miejsce właśnie na zasobnik c.w.u..

ZAPAMIĘTAJ!

Przy projektowaniu zwrócić uwagę na wymiary zbiornika – szerokość oraz jego wysokość. Wysokość pomieszczenia musi być wystarczająca nie tylko dla samego zbiornika, ale również powinna umożliwić w przyszłości wymianę anody, która zazwyczaj wkładana jest od góry zbiornika.

Jeśli chodzi o szerokość, to zwróćmy uwagę na szerokość drzwi i klatki schodowej, przez którą zbiornik solarny musi zostać przetransportowany do kotłowni. Zdarza się, że niedoświadczeni instalatorzy dopiero w momencie wnoszenia zbiornika orientują się, że zbiornik po prostu się nie mieści.

Największe wymiary mają zbiorniki przeznaczone do wspomagania CO. Sam regulator może natomiast znajdować się w salonie, dzięki czemu zarządzać pracą instalacji solarnej możesz bez schodzenia do kotłowni.

WSPÓŁPRACA INSTALACJI Z INNYMI SYSTEMAMI (NP. POMPY CIEPŁA)

Projektując instalacje solarną warto zastanowić się nad połączeniem kolektorów słonecznych z innymi źródłami ciepła korzystającymi z OZE. Energia, jaką uzyskasz z instalacji solarnej, jest najtańszą na rynku, niestety w dużej mierze zależy od warunków pogodowych i w okresach zimowych musisz stosować dodatkowe źródło ciepła.

Zazwyczaj stosuje się kotły opalane węglem, gazem czy olejem, ale równie dobrze można podłączyć do swojej instalacji kominek z płaszczem wodnym, czy pompę ciepła. Wszystko zależy od twojej decyzji.

Najlepiej z kolektorami będzie sprawdzała się gruntowa pompa ciepła, która w idealny sposób zastąpi kolektory słoneczne zimą. Jednocześnie instalację solarną można zaprojektować w taki sposób, aby nadmiar ciepła latem był oddawany do ziemi, która to jest naturalnym magazynem dla tego rodzaju energii. Ta z kolei będzie wykorzystywana zimą właśnie przez gruntową pompę ciepła.

Pozostaw swój komentarz.

olaf @ 2015-04-20 00:19:11.308829

Mam dom 300m2 chce zrobic instalacie nowa ,w planie mam nie palic latem na wode uzytkowa,mysle o zastosowaniu 

4 kolektory prozniowe te wieksze na dechu 45º

kominek z plaszczem

piec na pelets ,eco groszek ,drewno

ogrzeanie podlogowe 250m2

y zbiornik ,bufor ,kombinowany -nie wiemjaki co naj lepiej

prosze o rade i wycene calego systemu  ze schematem

moj email 

olaf.bcn@gmail.com

wykonanie na lato

z gory dziekuje

OLAF

 

  Ważne informacje
 • - najczęściej popełniane błędy
 • - na co zwrócić szczególną uwagę
 • - ile to kosztuje?

Jeśli nie jesteśmy pewni jak określona instalacja powinna wyglądać, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad doboru i montażu instalacji solarnej. Do najczęściej spotykanych błędów należy zaliczyć:

 • przewymiarowanie instalacji solarnej  - zastosowanie zbyt dużej ilości kolektorów słonecznych w stosunku do zapotrzebowania na c.w.u. w danym domu skutkuje częstymi przegrzewami instalacji solarnej, czego rezultatem jest skrócenie żywotności płynu solarnego (częstsze wymiany) oraz całej instalacji.
 • zbyt niską temperaturę c.w.u.. Powodem takiej sytuacji może być więcej niż jeden problem - poczynając od zbyt małej ilości kolektorów słonecznych, poprzez złą orientacje i nachylenie kolektora wskutek złej lub braku izolacji przewodów solarnych.

błedy, żródło archiwum firmy Watt

 • Błędne umiejscowienie czujnika temperatury. Wystarczy, że czujnik zostanie zamontowany w miejscu, w którym wpływa płyn solarny do kolektora zamiast na jego wyjściu, a kolektory nigdy nie nagrzeją wody w zbiorniku.

W takim przypadku, gdy czujnik da sygnał do pompy, ta załączy się tylko na chwilę, aż zimny płyn solarny wpłynie do urządzenia wprowadzając w błąd czujnik, który odbierze to jako spadek temperatury i zatrzyma pracę pompy. Niestety, konsekwencje takiego błędu łączą się również z przegrzewami kolektora.

 • wystawienie na działanie słońca pustych lub niezamontowanych kolektorów na dachu. Musisz pamiętać, że instalacja solarna powinna być napełniona specjalnie do tego przeznaczonym płynem solarnym, który nie tylko jest odporny na wysokie temperatury czy zamarzanie, ale również ma najlepsze właściwości transportowania ciepła oraz zapobiega korozji.
 • Niewłaściwe ciśnienie - aby instalacja solarna działała poprawnie powinno panować w niej odpowiednie ciśnienie. Zbyt duże może uszkodzić urządzenia, a zbyt małe wpłynie na niską sprawność instalacji solarnej.
 • Złe podłączenie instalacji solarnej do wężownicy zbiornika

Po pierwsze, instalacja powinna być podłączona do dolnej wężownicy, a po drugie, gorący płyn solarny powinien wpływać do jej górnego króćca.

 • Brak lub złe zabezpieczenie instalacji w postaci naczynia przeponowego

Naczynie przeponowe zabezpiecza całą instalację przed zmianami ciśnienia, które ma miejsce kiedy zmienia się temperatura płynu solarnego.

 • Nieprawidłowe odpowietrzenie instalacji i pozostawienie wewnątrz przewodów powietrza, może powodować niższe uzyski oraz przegrzewać kolektory skracając ich żywotność.
 • Estetyka

Może ostatecznie wygląd instalacji nie wpływa na działanie systemu solarnego, to możesz być pewny, że w przypadku jakichkolwiek problemów usunięcie usterki będzie o wiele trudniejsze i kosztowniejsze. Estetyka świadczy o profesjonalizmie i jednocześnie o jakości wykonania całej instalacji. 

estetyka instalacji_1, żródło archiwum firmy Watt estetyka instalacji, żródło archiwum firmy Watt

 • Sprawność optyczna - oznacza maksymalną sprawność urządzenia i określa, jaki procent energii docierającej do absorbera zostanie wykorzystany i zamieniony na ciepło.

Łatwo wprowadzić w błąd użytkownika podając sprawność absorpcji, która również podawana jest w procentach i często dochodzi do 95 proc. Nie świadczy to jednak o wysokiej sprawności optycznej kolektora, która w najlepszych urządzeniach dochodzi do 85 proc.

Sprawność optyczna zależy w dużej mierze od izolacji kolektora – czym słabsza i większa utrata ciepła, tym niższa sprawność.

 • Bardzo ważną informacją dla użytkownika jest ta na temat powierzchni czynnej (absorbera) kolektora, którą zdecydowanie należy rozgraniczyć od powierzchni brutto kolektora, informującej nas tylko o wymiarach zewnętrznych kolektora.

Powierzchnia czynna informuje, na jak dużą powierzchnię urządzenia padają promienie słoneczne, które są zamieniane na energie cieplną. W przypadku kolektorów płaskich powierzchnia czynna nie różni się  wiele od powierzchni brutto urządzenia. Jeśli chodzi o kolektory próżniowe różnice sięgają prawie 100 proc., a oznacza to nic innego jak 100 proc. mniej uzyskiwanej energii. Należy być czujnym na oszustwa niektórych dystrybutorów  czy producentów, którzy często ukrywają niektóre parametry lub przeliczają je nie do tej powierzchni, jakiej dotyczą.

 • Każdy kolektor jest urządzeniem posiadającym, oprócz wymiarów, cechy charakterystyczne. Są to parametry mówiące o jego sprawności. W bazie Solar Keymark, dostępnej pod adresem http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qCollectorCertificates/ShowQCollectorCertificatesTable.aspx, można znaleźć metrykę urządzenia, a w niej parametry charakterystyczne, w postaci raportu, w tej samej formie dla każdego producenta z każdego kraju świata.

Przedstawimy koszty podzielone na dwie kategorie:

1)         Usługa kompleksowa – wszystko załatwia jedna firma, od audytu, doboru, załatwienie wszystkich formalności z dofinansowanie (klient praktycznie nie wychodzi z domu), montaż, uruchomienie i przeszkolenie użytkownika aż po obsługę posprzedażową i serwis – cena brutto

a. Tylko CWU

i.      Rodzina 2+2

1.    Kolektory płaskie 14 500 pln

2.    Kolektory próżniowe 16 900 pln

ii.      Rodzina 5-7 osób

1.   Kolektory płaskie 19 500 pln

2.   Kolektory próżniowe 22 500 pln

b. CWU + CO – tutaj nie podawałbym ceny za całość ponieważ bardzo różnią się koszty montażu. Zależy to od zbyt wielu czynników w obecnej instalacji. Cena ustalana jest zawsze po audycie.

 

2)   Cena samego zestawu (trzeba doliczyć koszt montażu od 3000 – 3500pln to koszt profesjonalnej

usługi w przypadku zestawu do CWU) oraz samemu załatwić kredyt, dofinansowanie itp. – cena netto

a.       Tylko CWU

i.      Rodzina 2+2

1.   Kolektory płaskie 8 300 pln (netto za sam zestaw)

2.   Kolektory próżniowe 9 800 pln (netto za sam zestaw)

ii.      Rodzina 5-7 osób

1.   Kolektory płaskie 12 200 pln (netto za sam zestaw)

2.   Kolektory próżniowe 14 900 pln (netto za sam zestaw)

b.      CWU + CO

i.      Rodzina 2+2 i 120 m2  -  kolektory próżniowe 18 300 pln (netto za sam zestaw)

ii.      Rodzina 5-7 osób i 160 m2  -  kolektory próżniowe 20 400 pln (netto za sam zestaw)

Ceny te nie uwzględniają dofinansowania 45% z NFOŚiGW.Kolektory – dlaczego niektóre pracują słabiej?Wydawałoby się, że kolektor jak kolektor – zbudowany z  tych samych głównych elementów, więc każdy powinien pracować na jednakowym poziomie efektywności. Nic bardziej błędnego. Zanim zdecydujesz się na zakup kolektorów słonecznych, sprawdź najpierw ich parametry. One mają duże znaczenie.Przeczytaj >>
Kolektory – jak się starzeją?Te urządzenia nie są wieczne, ale powinny być długowieczne, niektórzy mówią nawet o 30 latach nieprzerwanej pracy. Jak się „starzeją” kolektory słoneczne i co może im zaszkodzić?Przeczytaj >>
Od astronautów do kolektorówZ Wojciechem Lenarskim – przedstawicielem firmy Evertec sp. z o.o. o innowacyjnych rozwiązaniach w instalacjach solarnych rozmawia Ewa Grochowska.Przeczytaj >>
Słoneczne wsparcieZ Barbarą Nolewajka – przedstawicielką firmy Geres Asco Sp. z o.o. rozmawia Ewa Grochowska.Przeczytaj >>
Słońce rządzi w AustriiOgniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dzisiaj w Austrii najbardziej popularne sposoby produkcji energii z odnawialnych źródeł. Rząd zaś stara się wspierać głównie inwestorów indywidualnych.Przeczytaj >>
Uważaj, co montujesz, bo będziesz cierpiałMożesz sobie zabudować cały dach kolektorami słonecznymi, a wodę w kranie będziesz mieć letnią. Zszargasz nerwy, stracisz dotację i jeszcze cię postraszą sądem. To wszystko możesz sobie zafundować przez brak elementarnej wiedzy. I przez wybór kiepskiej firmy.Przeczytaj >>
Wszystko o kolektorach słonecznychKolektory słoneczne to najszybciej rozwijające się w Polsce źródło OZE. Obok mikroelektrowni wiatrowych, siła słońca cieszy się największą popularnością wśród zwolenników zielonej energii. Poniżej przedstawiamy kolektory słoneczne od A do Z.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy