Tekst we współpracy z

To jedna z najlepszych w kraju firm oferujących klientom profesjonalną obsługę związaną z planowaniem strategicznym i pozyskiwaniem preferencyjnego finansowania ze środków krajowych oraz unijnych.

Ponad 500 opracowań i zrealizowane projekty na kwotę powyżej 3 mld zł, a także czołowe miejsca w rankingach miesięczników „Forbes” i „Fundusze Europejskie” potwierdzają wysoką skuteczność działań firmy.

Więcej na www.biuroaltima.pl

2014-01-17 09:46:01

Kupujemy mieszkanie energooszczędne

Budownictwo energooszczędne to nie tylko domy jednorodzinne. To także domy wielorodzinne. Dlatego też kupując mieszkanie również możesz zamieszkać w budynku niskoenergetycznym.

Podobnie jak w budownictwie jednorodzinnym, takie mieszkanie to korzyści w postaci niższych opłat bieżących związanych z ogrzaniem budynku czy przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Nie bez znaczenia są także korzyści dla środowiska naturalnego.

Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując mieszkanie energooszczędne?

  1. Poproś właściciela o świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. W ten sposób dowiesz  się ile energii potrzebne jest do ogrzania, wentylacji budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

  2. Skąd pochodzi energia w budynku tzn. czy wykorzystuje on odnawialne źródła energii (np. ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.)?

  3. Czy do jego budowy wykorzystano certyfikowane materiały dobrej jakości?

  4. Jaką wentylację ma budynek (czy jest to wentylacja mechaniczna, czy zastosowano odzysk ciepła)?

  5. Czy okna i drzwi w budynku to stolarka dobrej jakości (np. czy zastosowano okna dwukomorowe lub lepsze, czy drzwi są dobrze uszczelnione)?

  6. Z czego wykonano ściany oraz jakiej są one grubości (najczęściej, ściany powinny mieć około 50 cm grubości, w tym 20 cm izolacji)?

  7. Jak zaizolowano dach (rekomendowane jest około 30 cm izolacji dachu)?

  8. Sprawdź, czy budynek był poddany termomodernizacji, jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym

 

ZAPAMIĘTAJ!

Charakterystyka zużycia energii dla poszczególnych budynków to:

Dom standardowy: 120 kWh/m2/rok

Dom energooszczędny: 50 kWh/m2/rok

Dom pasywny: 15 kWh/m2/rok

Pozostaw swój komentarz.

Pieniądze dla energooszczędnychNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera konkretnymi kwotami inwestorów, którzy chcą wybudować domy energooszczędne lub pasywne. Osoby stawiające na energooszczędność mogą liczyć na 11, 16, 30, a nawet 50 tysięcy złotych dopłaty.Przeczytaj >>
Zamieszkać w energooszczędnym mieszkaniuDogodna lokalizacja, funkcjonalna architektura, przyjazne sąsiedztwo i pełno dobrej energii… Mieszkania energooszczędne to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim komforcie, świeżym powietrzu, a także jak się okazuje na … niższych kosztach zakupu i eksploatacji  wymarzonego „M”.Przeczytaj >>
Prywatnemu z pomocąObniżenie kosztów utrzymania domu jednorodzinnego to coraz częściej jeden z najważniejszych celów osób prywatnych, decydujących się na budowę. Jak pokazuje program pilotażowy „Dom energooszczędny”, takich inwestorów jest coraz więcej.Przeczytaj >>
Zielone dotacje nieskuteczne  Polski system dofinansowywania zielonych technologii nie jest skuteczny i sprawia, że nie stają się one opłacalne – uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).Przeczytaj >>
Fundusz dopłaci energooszczędnymNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia w tym roku system dopłat dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się na budowę domów energooszczędnych.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy