Tekst we współpracy z

Jest wiodącym na światowych rynkach dostawcą produktów i systemów z zakresu budownictwa energooszczędnego, wykorzystania energii odnawialnej, gospodarki zasobami wodnymi, mobilności i mieszkania w przyszłości.

Celem Rehau jest zastępowanie konwencjonalnych materiałów nowymi, bardziej wydajnymi, tworzonymi w oparciu o indywidualne receptury tworzyw polimerycznych.

Więcej na www.rehau.com

Oferuje energooszczędne materiały budowlane: Ytong, Ytong Energo, Multipor i Silka. Priorytetami Xelli są jakość produkcji, a także profesjonalne wykonawstwo.

Od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa pod nazwą: szkolenie na budowie. Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademię Murowania Silka Ytong. Od 2012 roku działa również Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong.

Więcej na www.ytong-silka.pl

2013-09-25 09:59:42

Okna

Okna odpowiadają za 10-15 proc. strat energii w budynku.

Okna o słabej izolacyjności termicznej mogą powodować dyskomfort mieszańców, ponieważ temperatura ich powierzchni będzie znacznie niższa, niż temperatura otoczenia. Wybierając okna,  zwróć uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła dla zestawu szybowego, ale także na średnią wartość dla całego okna.

Wybierając okna powinieneś zwrócić uwagę tak na ich walory estetyczne jak na rolę jaką będą spełniać w aranżacji wnętrz. 

OKNA ENERGOOSZCZĘDNE

Najważniejszym parametrem, który mówi o tym, czy okna są energooszczędne jest współczynnik przenikania ciepła Uw całego okna.

W przypadku okien do domów energooszczędnych nie powinien on być wyższy niż 1,3 W/(m²∙K), przy czym im ma on niższą wartość, tym lepiej. Niski współczynniki przewodzenia ciepła Uw okien energooszczędnych uzyskuje się przez ich odpowiednią budowę. 

Oszklenie do okien energooszczędnych powinno składać się z zestawu dwóch lub trzech szyb zespolonych, między którymi znajduje się gaz o słabej przewodności cieplnej – np. argon lub krypton. Szyby w oknach energooszczędnych powinny być też pokryte powłoką emisyjną, ograniczającą ucieczkę ciepła przez szklane tafle i oddzielone ciepłą ramką dystansową, wykonaną np. z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.

Taka ramka eliminuje powstawanie w tych miejscach mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Zapobiega ona także wykraplaniu się pary wodnej na obrzeżach szyb.

Ciepła ramka dystansowa w oknach energooszczędnych nie powinna być cięta i łączona w narożach, gdyż powoduje to obniżenie szczelności szyby. W konsekwencji może to nawet prowadzić do ucieczki gazu z przestrzeni międzyszybowej i pogorszenia termoizolacyjności całego okna. Dlatego w oknach do domów energooszczędnych ramka dystansowa powinna być wykonana z jednego, odpowiednio giętego elementu.   

Badanie kamera termowizyjna okna z zastosowanymi ciepłymi ramkami dystansowymi oraz bez nich, źródło www.cieplaramka.com

 

NADPROŻA

Jednym z miejsc, w których na ogół powstają mostki termiczne są nadproża. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie systemowe nadproża, które wykonane są z tego samego materiału, co ściana. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza mostek termiczny i co za tym idzie straty energii.

Decydując się na ścianę jednowarstwową konieczne jest ocieplenie wieńca. Izolacja za pomocą styropianu niesie za sobą ryzyko zarysowania konstrukcji w miejscu połączenia, z uwagi na różną pracę materiałów o różnych właściwościach. Dlatego do izolacji polecane są systemowe kształtki z doklejoną wełną lub kształtki z betonu komórkowego o wysokiej izolacyjności.

Łączenie bloczków z nadprożami, stropami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), kształtkami U, elementami docieplenia wieńca sprawia, że więcej ciepła zostaje w budynku. Jest to duży atut w kontekście energooszczędnego budowania.

Szybki i łatwy montaż gotowych nadproży, źródło archiwum firmy Ytong

PROFILE DO OKIEN ENERGOOSZCZĘDNYCH

Wybierając okna energooszczędne należy również zwrócić uwagę na profile. W przypadku okien z PVC duże znaczenie będzie miała głębokość zabudowy (zwana niekiedy szerokością profili) oraz liczba komór, z których zbudowany jest profil. Te dwa elementy oraz konstrukcja samego profilu przekładają się docelowo na ich parametry cieplne.

Zazwyczaj w oknach energooszczędnych stosuje się systemy profili wielokomorowych. Optymalne rozwiązanie to sześć komór - taka budowa pozwala na uzyskanie niezbędnych parametrów cieplnych oraz zapewnienie odpowiedniej sztywności gotowym oknom i drzwiom.

Aby uzyskać odpowiednią sztywność elementu okiennego jest on wzmacniany w środku kształtownikiem ze stali. Jednak stal, która jest dobrym przewodnikiem ciepła, pogarsza parametry izolacyjne. Najnowocześniejsze rozwiązania na rynku, takie jak system GENEO, eliminują w większości przypadków konieczność zastosowania stali. Zaś brak stali sprawia, że unikamy mostków cieplnych i tym samym polepszają się właściwości izolujące profilu. Dodatkowym rozwiązaniem, które wpływa na poprawę izolacyjności termicznej okien, jest wypełnienie komór profili specjalnymi wkładkami ocieplającymi.

profile Geneo, źródło archiwum firmy Rehau

Jeżeli nie wiesz z jakiego materiału wybrać okna wyjaśniamy, że zarówno te z tworzywa jak i te z drewna - jeśli mają zbliżone parametry techniczne i jakość wykonania - charakteryzują się podobnymi właściwościami użytkowymi.

Jedyna różnica jest taka, że okna drewniane wymagają okresowej konserwacji, te z PVC jej nie potrzebują, jednak uszkodzonej plastikowej ramy nie da się już naprawić - co z kolei jest możliwe w ramach z drewna; ponadto ramy okien z PVC dostępne są w większej gamie kolorystycznej. Zatem kryterium wyboru materiału - PVC czy drewno przy wyborze okien - to rzecz gustu i upodobań.

CIEPŁY MONTAŻ OKIEN

Nawet okna o najlepszych parametrach termoizolacyjnych nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane.

Zakup ciepłych okien to dopiero połowa sukcesu – bez odpowiedniego, ciepłego montażu okien nie ma co liczyć na poprawę izolacyjności termicznej przegrody i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.

Właściwie zaprojektowany i przeprowadzony montaż poprawia współczynnik przenikania ciepła ściany z oknem, a ponadto eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych i tym samym zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej oraz pojawieniu się szkodliwych grzybów i pleśni.

Ciepły montaż nazywany jest też montażem warstwowym, gdyż zasadniczo opiera się na wykonaniu trzech wyspecjalizowanych warstw.

  • Warstwa zewnętrzna jest warstwą paroprzepuszczalną (umożliwia wyprowadzenie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu na zewnątrz). Warstwa ta zabezpiecza jednocześnie przed przenikaniem wody z zewnątrz nawet w czasie bardzo obfitych opadów. Warstwę zewnętrzną ciepłego montażu okien wykonuje się z impregnowanych taśm rozprężnych lub warstwowych folii paroprzepuszczalnych, a także z poliuretanowej taśmy uszczelniającej.

  • Środkową warstwę między ościeżnicą okna a ścianą stanowi wypełnienie z materiału termoizolacyjnego, wykonywane zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.

  • Z kolei warstwa wewnętrzna zabezpiecza izolację termiczną, zapobiegając przenikaniu do niej wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu. Wykonuje się ją np. z folii paroszczelnej, którą mocuje się paroszczelną taśmą butylową do ścian oraz taśmą samoprzylepną do ościeżnic.

OAZA CISZY - OKNA O WYSOKIEJ IZOLACYJNOŚCI AKUSTYCZNEJ

Nadmierny hałas przeszkadza i może zagrażać zdrowiu. Dlatego okna, jako przegrody budowlane powinny charakteryzować się wysokim poziomem izolacyjności akustycznej. Dotyczy to w jednakowym stopniu profili okiennych,  jak i pakietów szybowych.

W celu określania charakterystyki dźwiękowej danego elementu stosuje się tzw. wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej, oznaczany jako Rw. Im wartość Rw jest większa, tym lepsze będzie tłumienie hałasu. Przykładowo w budynkach położonych przy autostradach zaleca się okna o współczynniku Rw 45-49 dB.

KSZTAŁT OKNA

Kształt okna, oprócz jego koloru oraz podziału szyb szczeblinami, wpływa na całościowy wygląd budynku.

Aktualnie rozwiązania technologiczne umożliwiają produkcję okien nietypowych - okrągłych, łukowych czy też koszowych. Ale to nie wszystko – stolarkę okienną można także wykonać w formie trójkątów, trapezów i wielokątów o nieregularnych kształtach. Proces zgrzewania profili z PVC nadaje takim elementom odpowiednią sztywność naroży i zarazem wymaganą trwałość.

różnorodność kształtów okien, źródło www.oknonet.pl

Pozostaw swój komentarz.

    Ważne informacje
  • - na co zwrócić szczególną uwagę

Na styku ramy okiennej i muru powstaje mostek termiczny.

  1. Gdy zdecydujesz się na ścianę w technologii jednowarstwowej, mostek ma najmniejszą wartość, gdy okno umieszczone jest w centralnej części muru.
  2. W przypadku ścian z ociepleniem, okno powinno być umieszczone na specjalnych łącznikach tak, aby rama znajdowała się poza murem (po stronie izolacji).Duże, pasywne przeszkleniaWielkoformatowe, przeszklone powierzchnie budynków robią wrażenie, zapewniając jasne i otwarte przestrzenie wewnątrz. Ale co ze stratami ciepła i w efekcie z ekonomią?Przeczytaj >>
Mieszkaj w dobrym świetleSposób oświetlenia pomieszczeń w domu wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz wysokość rachunków za energię elektryczną. Najlepsze dla wzroku i kieszeni jest światło dzienne. Uzupełnione o odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne, poprawia komfort funkcjonowania i ogranicza zużycie energii.Przeczytaj >>
Słońce (nie) zawsze przyjaznePrzyjemne ciepło w zimie i nieznośny żar latem – to może być rzeczywistość mieszkańców domów pasywnych i energooszczędnych, gdy nie pomyślą o sposobach ochrony swoich okien przed promieniami słońca.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy