Tekst we współpracy z

To globalna firma, której głównym celem jest dostarczanie światła i świeżego powietrza do pomieszczeń pod dachem. Firma główny nacisk kładzie na jakość, innowacyjność oraz stałe doskonalenie swoich produktów.

W Polsce firma Velux działa od ponad 20 lat. Sprzedażą okien do sieci dystrybucji zajmuje się biuro handlowe w Warszawie.

Więcej na www.velux.pl

2013-09-25 10:00:16

Okna montowane w dachu

Okna dachowe zwane również połaciowymi zostały spopularyzowane w Polsce w latach 90. XX wieku i dzisiaj stały się nieodłącznym elementem nowo wznoszonych budynków. Stosowane są również przy adaptacji poddaszy nieużytkowych, przekształcając strychy w funkcjonalne i nowoczesne wnętrza. Aby dobrze mogły spełniać swoje funkcje, czyli dostarczać odpowiednią ilość światła i powietrza do pomieszczenia oraz zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz muszą być prawidłowo zamontowane.

Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę, na niektóre ważne czynności, które czasami są pomijane lub błędnie wykonywane, a mają istotny wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna.

1) Wyznaczenie prawidłowego usytuowania okna.

Okno do poddaszy należy instalować na tej samej wysokości jak tradycyjne okna pionowe. Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 200 centymetrów, a dolna 100 centymetrów nad podłogą. Taka wysokość instalacji okna, gwarantuje, że będziemy mogli nie tylko swobodnie go otwierać, ale również podziwiać widoki.

2) Sprawdzanie rozstawu krokwi.

Każdy rozmiar okna można zainstalować, niezależnie od rozstawu krokwi, praktycznie w każdym ich rozstawie. Najłatwiej jest, jeśli rozstaw krokwi w świetle odpowiada szerokości okna powiększonej o 6 cm (po 3 cm z każdej strony).

3) Przygotowanie otworu do montażu ościeżnicy.

W wyznaczonym wcześniej miejscu wycinamy otwór w konstrukcji dachu. W przypadku istniejącego dachu demontujemy również pokrycie dachowe. Następnie przykręcamy łaty montażowe zachowując odległości wskazane w instrukcji.

4) Przygotowanie okna do montażu.

Po wyjęciu okna z kartonu transportowego demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Do ościeżnicy we wskazanych miejscach przykręcamy kątowniki montażowe. Wszystkie niezbędne elementy do montażu znajdują się w opakowaniu z oknem. Przy instalacji długich okien stosuje się dodatkowe kątowniki montowane po środku długości ramy.

5) Sprawdzenie szczelin poziomych i pionowych.

Czynność ta jest niezwykle ważna i możliwa do wykonania tylko i wyłącznie na tym etapie instalacji. Ewentualne późniejsze poprawki będą wiązały się z koniecznością zdemontowania okna.

6) Izolacja okna.

Przed rozpoczęciem wykonywania izolacji ponownie demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest zaizolowanie termiczne i przeciwwilgociowe okna.

7) Montaż kołnierza uszczelniającego.

Ostatnim etapem jest montaż kołnierza uszczelniającego. Rodzaj kołnierza dobieramy do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Ważnym jest zachowanie podanych w instrukcji odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem, aby kołnierz uszczelniający pełnił funkcję odprowadzenia wody z obszaru okna. Ciekawy efekt można uzyskać łącząc okna w zestawy dwóch okien obok siebie.

8) Wykonanie wnęki wokółokiennej.

Najczęściej wykonuje się ją z płyt kartonowo-gipsowych. Prawidłowo wykonana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła.

JAK DOŚWIETLIĆ WNĘTRZA POD PŁASKIM DACHEM

Tradycyjne okna do poddaszy, oferowane w szerokim zakresie typów i rozmiarów, można montować w dachach o nachyleniu minimum 15o. Natomiast w dachach płaskich o niższym spadku najlepiej zastosować okna do płaskiego dachu.

Ten innowacyjny produkt stwarza nowe możliwości doświetlenia przestrzeni pod płaskim dachem, jednocześnie nie ustępuje jakością i funkcjonalnością oknom do poddaszy.

Składa się z kopuły wykonanej z wysokiej jakości akrylu lub poliwęglanu, zabezpieczającej okno przed deszczem i śniegiem, połączonej ze skrzydłem okna. Główne elementy konstrukcyjne - skrzydło i ramę wykonano z twardego PCV wypełnionego pianką polistyrenową. Okno wyposażono w szybę bezpieczną, klejoną o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dzięki swojej konstrukcji rozwiązanie charakteryzuje się najlepszym na rynku współczynnikiem przenikania ciepła równym 0,72 W/m2K (wg normy EN 1873). 

okna do płaskiego dachu, źródło archiwum firmy Velux okna do płaskiego dachu, źródło archiwum firmy Velux okna do płaskiego dachu, źródło archiwum firmy Velux okna do płaskiego dachu, źródło archiwum firmy Velux

Okno do płaskiego dachu występuje w wersji nieotwieranej lub otwieranej, sterowanej elektrycznie oraz antywłamaniowej. Do wyboru są kopuły matowe, gwarantująca prywatność lub przezroczyste.

Innym rozwiązaniem, które doprowadza do pomieszczeń wewnątrz kondygnacji światło jest świetlik tunelowy. Jego część zewnętrza w postaci kopuły skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia.

Na suficie widoczny jest estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło. Rozwiązanie to można zastosować w każdym dachu, zarówno płaskim jak i skośnym.

Tunel światłonośny może być wykonany z dwóch materiałów – elastycznego metalizowanego poliestru lub z czterech sztywnych elementów składanych ze sobą, wykonanych z aluminium pokrytego wysokorefleksyjną powłoką (VELUX TCR). Świetliki sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach zlokalizowanych pośrodku ostatniej kondygnacji, gdzie nie ma możliwości montażu okien np.: w korytarzach, garderobach lub łazienkach. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC OKNA DACHOWE, ABY ZMNIEJSZYĆ WYDATKI NA OGRZEWANIE

Miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka.

Jest to wartość składającą się z kilku zmiennych inna dla każdego typu okna i wariantu szyby. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni.

ZAPAMIĘTAJ!

Światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać, o czym często zapominamy.

Dlatego przy wyborze okna, należy wybierać takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale mają także jak największą powierzchnię szyby i w wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną. Mogą to być okna, w których konstrukcji stosuje się dodatkowe nowoczesne komponenty, jak na przykład polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej. Kupując standardowe okna dachowe (a nie specjalistyczne dedykowane do domów pasywnych) najlepiej, aby współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw był niższy lub równy 1,2 W/m2K.

Dodatkowo możesz poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujesz rolety zewnętrzne lub inne akcesoria jak na przykład rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna może wtedy poprawić się nawet o 1/3.

Wybierz zatem modele, do których dostępna jest bogata gama dodatków. Innym sposobem na poprawienie izolacyjności jest głębsze zamontowanie okien w dachu przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych. 

Pozostaw swój komentarz.


Słońce (nie) zawsze przyjaznePrzyjemne ciepło w zimie i nieznośny żar latem – to może być rzeczywistość mieszkańców domów pasywnych i energooszczędnych, gdy nie pomyślą o sposobach ochrony swoich okien przed promieniami słońca.Przeczytaj >>
Duże, pasywne przeszkleniaWielkoformatowe, przeszklone powierzchnie budynków robią wrażenie, zapewniając jasne i otwarte przestrzenie wewnątrz. Ale co ze stratami ciepła i w efekcie z ekonomią?Przeczytaj >>
Mieszkaj w dobrym świetleSposób oświetlenia pomieszczeń w domu wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz wysokość rachunków za energię elektryczną. Najlepsze dla wzroku i kieszeni jest światło dzienne. Uzupełnione o odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne, poprawia komfort funkcjonowania i ogranicza zużycie energii.Przeczytaj >>
Przelicz tradycyjną na LED-wąProducent energooszczędnych źródeł światła – firma Philips - zaoferowała właśnie wszystkim zainteresowanym w lepszym gospodarowaniu energią specjalna aplikację na iPada i iPhona, która pozwala dobrać najefektywniejszą żarówkę i oszacować realną obniżkę kosztów rachunków za prąd.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy