Tekst we współpracy z

Planergia to kompleksowy portal budownictwa energooszczędnego, łączący platformę informacyjną z bazą inwestycji i katalogiem ofert dostawców technologii.

Zapraszamy na www.planergia.pl

2014-12-17 11:41:07

Oświetlenie

Światło człowiekowi jest niezbędne. Przez ostatnie 100 lat w oświetleniu domowym królowała żarówka wymyślona przez Edisona. Jest ona jednym z najpowszechniej stosowanych źródeł światła. Niestety ten rodzaj oświetlenia należy obecnie postrzegać jako źródło bardzo energochłonne.

W żarówce 100 watowej tylko 5 proc. energii jest przemieniane na światło widzialne. Pozostała energia tracona jest na ciepło, które opłacamy razem z rachunkiem za energię elektryczną.

Dlatego powinniśmy stosować źródła energooszczędne. Wprowadzone kilkanaście lat temu zintegrowane świetlówki kompaktowe (znane jako „żarówki energooszczędne") dają znacznie więcej światła z mniejszej mocy.

Z energii elektrycznej pobranej przez świetlówkę kompaktową otrzymujemy od 20 proc. do 25 proc. energii w postaci światła.

Rachunki za energię elektryczną najłatwiej zmniejszyć, wymieniając żarówki na energooszczędne.  W ten sposób można zredukować zużycie energii  nawet o 40 proc.. Dalsze oszczędności zapewni zmiana w aranżacji pomieszczeń i systemy sterujące oświetleniem.

Za wadę świetlówek można jednak uznać barwę światła. Emitują dość chłodny blask, zwłaszcza w porównaniu z ciepłym światłem żarówek. Rynek oświetleniowy przechodzi jednak w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Najpierw pojawiły się żarówki energooszczędne, obecnie producenci coraz częściej prezentują energooszczędne źródła światła o temperaturach barwowych zbliżonych do blasku słonecznego.

CO ZAMIAST ŻARÓWKI

Wymierne korzyści są nam w stanie zapewnić zarówno odpowiednio dobrane źródła światła, jak i... zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Warto zapoznać się także z nowinkami rynkowymi, aby świadomie wybierać jak najbardziej energooszczędne rozwiązania.

Oferta producentów źródeł światła przyprawia o przysłowiowy „zawrót głowy". Wybór pomiędzy mocami, kształtami, stosowanymi rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie różnicą w cenie produktów sprawia, że często nie umiemy podjąć decyzji jaką żarówkę wybrać. Na rynku dostępne są jednak produkty, które z jednej strony „zadbają" o stan naszego portfela, a jednocześnie dzięki swojej uniwersalności pasować będą praktycznie wszędzie.

DIODY ELEKTROLUMINESCENCYJNE (LED)

To najnowszy wynalazek na rynku oświetleniowym, choć technologia nie jest niczym nowym. Pierwsze  na temat świecących diod zostały opublikowane w roku 1927 w Związku Radzieckim, a do masowej produkcji weszły w latach 60. XX wieku w USA. Rozwój technologii pozwolił obecnie na wyprodukowanie źródeł światła opartych na diodach o dużej mocy, mogących zastąpić tradycyjne żarówki, zarówno 12 jak i 230 V. Produkowane są już nawet zamienniki LED dla popularnych opraw oświetleniowych. Niektórzy analitycy szacują, że w ciągu kilku lat żarówki diodowe wyprą tradycyjne i halogenowe źródła światła, a nawet świetlówki kompaktowe.

W porównaniu ze zwykłymi żarówkami świecą bowiem kilkanaście razy dłużej i pozwalają zaoszczędzić 80 proc. energii - żarówki diodowe o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek o mocy 40 W.

diody elektroluminescencyjne (led), źródło www.inter-cargaz.com

ŚWIETLÓWKI

Występują one w wersjach tradycyjnych do montowania w oprawach ze stabilizującym układem zapłonowym oraz w postaci świetlówek kompaktowych, popularnie zwanych żarówkami energooszczędnymi, do montowania w powszechnie używanych oprawach do zwykłych żarówek. Zużywają średnio pięć razy mniej energii od tradycyjnych żarówek, a świecą nawet 15 razy dłużej. Polecane są do pomieszczeń, gdzie światło jest zapalone przez dłuższy czas.

Świetlówki są bowiem wrażliwe na częstotliwość włączeń i wyłączeń - częste włączanie skraca ich żywotność. Do pomieszczeń, w których światło jest włączane często (garderoba, toaleta, spiżarnia itp.) przeznaczony jest specjalny rodzaj świetlówek z podgrzewaczami elektrod.

świetlówki, źródło www.duralamp.internetdsl.pl

Dzięki dodatkowemu układowi trwałość tych świetlówek wydłużono nawet do 15 tysięcy godzin (przeciętna trwałość zwykłej żarówki wynosi tysiąc godzin). Ze względu na konstrukcję są to jednak najdroższe świetlówki na rynku.

ŻARÓWKI HALOGENOWE

Występują one w wersjach zasilanych normalnym napięciem sieciowym 220 V i niskonapięciowych, zasilanych prądem 6-, 12- lub 24-woltowym. Wadą wersji niskonapięciowych jest konieczność montażu transformatora dostosowującego zasilanie z sieci, zaletą dłuższa żywotność od halogenów wysokonapięciowych. Żarówki halogenowe zużywają podobną ilość energii jak zwykłe żarówki, jednak dają od nich dwa razy więcej światła (przy tej samej mocy) i świecą ok. trzech razy dłużej.

żarówki halogenowe, źródło www.elika.com.pl  żarówki halogenowe, źródło www.elika.com.pl

Można nimi zastąpić klasyczne żarówki jak i wszystkie standardowe żarówki halogenowe osiągając oszczędności energii do 30 proc.. Jednym z przykładów mogą być halogeny, które dzięki swemu kształtowi i trzonkowi E27 mogą bezpośrednio zastąpić klasyczne żarówki znane powszechnie w naszych domach. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) i pobierają zaledwie ponad 80 kW energii, w porównaniu do 1000 godzin użytkowania i ponad 120 kW pobranej energii - dla standardowych źródeł światła. Dla przykładu ilość zaoszczędzonej w tym czasie energii pozwoliłaby na oglądanie programów telewizyjnych przez 252 godziny.

CZUJNIKI, JASNE ŚCIANY I NASZE PRZYZWYCZAJENIA

Wymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.

Bojąc się kradzieży w czasie urlopu często zostawia się zapaloną lampkę w jednym z pokojów, aby wskazywała ona na obecność gospodarzy w domu. Świeci ona niezależnie od pory dnia i nocy narażając nas na duże dodatkowe koszty - ale czujemy się w ten sposób chociaż trochę pewniej. Podobnie „nieekonomicznie" jest zapominanie o wyłączeniu światła w momencie gdy wychodzimy z pokoju. O ile w przypadku naszego zapominalstwa możemy liczyć wyłącznie na innych domowników, o tyle w pierwszym przypadku pomogą nam nowoczesne, „inteligentne" rozwiązania.

Na rynku oferowane są lampy oraz całe systemy wyposażone w czujniki ruchu i natężenia światła. Lampy z czujnikami ruchu automatycznie wyłączają światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Nowoczesne czujniki natężenia światła są w stanie nie tylko włączyć oświetlenie po zmroku i wyłączyć je o świcie lecz również dostosować poziom natężenia światła do zaprogramowanych warunków - np. podczas zapadającego zmroku lampy będą stopniowo rozjaśniały się coraz mocniej - lub zadefiniowanych ustawień (np. przyciemnione światło do oglądania telewizji).
 

Światło włączone przez całą noc to niekiedy także „recepta" na dziecięce lęki przed ciemnością. W takiej sytuacji często godzisz się na wyższe rachunki w trosce o komfort psychiczny swoich pociech. I w tym przypadku możesz po prostu zastosować energooszczędne rozwiązania. Doskonale w tym celu sprawdzą się lampki z diodami, które charakteryzują się minimalnym poborem prądu. Ciekawe rozwiązanie to także połączenie świetlówki kompaktowej z zainstalowanym dodatkowo w niej modułem LED. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który wieczorem może być wykorzystywany do tradycyjnego oświetlenia pokoju, zaś w nocy dioda LED posłuży do akcentowego oświetlenia dziecięcej sypialni.

Na ilość prądu zużywanego do oświetlania pomieszczeń wpływ ma również ich aranżacja. Jasne łatwiej odpowiednio doświetlić źródłami światła o mniejszej mocy, gdyż jasne kolory silniej odbijają światło. Zbyt ciemne abażury i żyrandole utrudniają rozchodzenie się światła.

Lampki służące do oświetlenia punktowego z oprawami nie wyposażonymi w odbłyśniki wymagają użycia żarówek o większej mocy do osiągnięcia takiego samego efektu jak lampki z odbłyśnikami. Nawet, gdy sytuacja wymusza rezygnację z użycia świetlówek kompaktowych czy lampek LED (nie sprawdzają się np. w przypadku kryształowych żyrandoli, gdyż zbyt jednorodne światło jakie dają nie załamuje się efektownie w krysztale), warto zamiast zwyczajnych żarówek stosować halogeny.

Warto pamiętać także, że duże oszczędności przyniesie tobie właściwe rozplanowanie stref oświetleniowych. Dzięki nim nie będziesz musiał oświetlać całego pomieszczenia, a tylko te miejsca, gdzie faktycznie pracujesz lub odpoczywasz.

Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie kontaktów w ciągach komunikacyjnych. Unikniesz w ten sposób sytuacji gdy po wejściu po schodach na górę domu nie możesz zgasić światła, ponieważ włącznik znajduje się na parterze.

Pozostaw swój komentarz.

@ 2014-01-27 18:58:23.781374
    Ważne informacje
  • - na co zwrócić szczególną uwagę

Czynniki, które  mają wpływ na to, ile światła mamy w mieszkaniu:

  • skuteczność źródła światła czyli to wszystko, co jest związane z jego wydajnością
  • oprawa oświetleniowa, która decyduje o tym jak zostanie wykorzystane wytworzone przez źródło światło. Można tu postawić sobie kilka pytań: Czy klosz nie pochłania za dużo światła? Czy abażur nie jest zbyt ciemny? Czy w żyrandolu nie ma zbyt dużo elementów nieprzeświecalnych, które zasłaniają światło? Czy odbłyśniki odbijają dużo światła (np. w lampkach biurkowych)?
  • rozsył źródła światła i oprawy czyli kierunki w jakich jest wysyłane światło z oprawy: Czy mamy zastosowane właściwe źródło światła w danej oprawie? Czy światło bezpośrednio pada na miejsce, które trzeba najjaśniej oświetlić?,
  • rozmieszczenie punktów świetlnych: Czy jest ich wystarczająca ilość? Czy nie są schowane, gdzieś w odległy kąt? Czy są w pobliżu miejsca, które powinno być oświetlone?
  • kolorystyka pomieszczenia, bo przecież do ciemnych wnętrz trzeba wprowadzić znacznie więcej światła niż do jasnych. Od ciemnej ściany odbije się znacznie mniej światła, niż od jasnej. Dlatego w pomieszczeniach o jasnych powierzchniach (ściany, sufit, meble) mniejszą mocą źródeł światła można zrobić odpowiednio silne oświetlenie.

Na etapie projektowania oświetlenia nowego domu możesz łatwiej to uwzględnić. Wiąże się to, z większymi kosztami na bardziej rozbudowaną instalację oświetleniową (więcej punktów oświetleniowych), ale za to otrzymujesz nie tylko energooszczędne oświetlenie, ale również komfort dostosowywania światła do różnych potrzeb. Polega to na przewidzeniu, zaplanowaniu i ustaleniu zakresu czynności w pomieszczeniu i odpowiednim zaprojektowaniu, dostosowaniu oświetlenia do niego.Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Zmień nawyki i oszczędzajNie każdego, kto chciałby zmniejszyć koszty utrzymania domu, stać na przeprowadzenie gruntownej modernizacji. Okazuje się jednak, że są również łatwo dostępne a skuteczne sposoby, by zmniejszyć miesięczne opłaty za energię.Przeczytaj >>
8 rzeczy, których nie wiedziałeś o LED-achDiody LED mają tyle samo sprzymierzeńców, co przeciwników. W drugiej grupie jednak znajduje się wiele osób, które oceny dokonują tylko na podstawie czynników mało istotnych – jak na przykład barwa światła. Przedstawiamy zatem osiem faktów, które, być może, skłonią sceptyków do zmiany opinii.Przeczytaj >>
Mieszkaj w dobrym świetleSposób oświetlenia pomieszczeń w domu wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz wysokość rachunków za energię elektryczną. Najlepsze dla wzroku i kieszeni jest światło dzienne. Uzupełnione o odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne, poprawia komfort funkcjonowania i ogranicza zużycie energii.Przeczytaj >>
Przelicz tradycyjną na LED-wąProducent energooszczędnych źródeł światła – firma Philips - zaoferowała właśnie wszystkim zainteresowanym w lepszym gospodarowaniu energią specjalna aplikację na iPada i iPhona, która pozwala dobrać najefektywniejszą żarówkę i oszacować realną obniżkę kosztów rachunków za prąd.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy