Tekst we współpracy z

Jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych. Firma specjalizuje się w chłodnictwie i klimatyzacji, ogrzewnictwie, ciepłownictwie oraz w rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej. Opracowuje także rozwiązania dotyczące sterowania silnikami elektrycznymi.

Sukces firmy Danfoss opiera się na umiejętności wykorzystania wiedzy z zakresu tradycyjnej mechaniki i nowoczesnej elektroniki oraz połączeniu tej wiedzy.

Więcej na www.danfoss.pl

2013-11-14 16:31:34

Rekuperacja

W energooszczędnych domach grawitacyjny system wentylacji jest niewystarczający, dlatego warto zastosować system mechaniczny wraz z rekuperacją. System ten wykorzystuje ciepło (np. z kuchni i łazienki) do podgrzewania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dzięki temu zapewniona jest wymiana powietrza i zdrowy klimat wnętrz, z jednoczesnym zachowaniem oszczędności energii.

Dobrze zaprojektowany system rekuperacji jest wydajny i cichy, a pod względem wizualnym i estetycznym nie koliduje z wystrojem wnętrza.

system rekuperacji, źródło archiwum firmy Danfoss

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej (wymuszonej) z jednoczesnym odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. W zależności od potrzeb i wielkości budynku dobierane są różnej wielkości centrale rekuperacyjne.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Rekuperacja jest przeznaczona również do montażu w już istniejących budynkach, a system spełnia najsurowsze wymagania unijnych norm i przepisów wentylacji.

Pracuje zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. System jest kompletnym, dopasowanym do potrzeb użytkowników rozwiązaniem – zaprojektowanym, zapakowanym i przygotowanym dla instalatora, który wykona końcowy montaż.

Korzyści, jakie niesie system rekuperacji:

 - czyste powietrze

 - łatwy montaż

 - łatwe utrzymanie

 - komfort wewnątrz

 - elegancki wygląd

Rekuperatory najnowszej generacji pozwalają na odzyskanie nawet ponad 90 proc. ciepła. Dobrze wykonany system wentylacyjny oparty na rekuperatorze pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o ponad 60 proc. w porównaniu z identycznym budynkiem wyposażonym w sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. By być pewnym oszczędności warto wykonać audyt energetyczny projektowanego czy budowanego domu – może okazać się, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji oraz odpowiedniej klasy rekuperatora możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

KOMPLETNY SYSTEM REKUPERACJI

Sterowanie radiowe - Nowoczesny sterownik bezprzewodowy zapewnia łatwy i przyjazny dostęp do funkcji rekuperatora oraz umożliwia użytkownikowi pełną kontrolę jego pracy.

System kanałów elastycznych - System kanałów elastycznych  zapewnia dużą swobodę rozprowadzenia powietrza przy minimalnej stracie powierzchni użytkowej. Komponenty systemu mogą być na przykład zalewane w posadzce lub rozprowadzone w sufitach podwieszanych.

Nagrzewnice powietrza - System rekuperacji można wyposażyć w nagrzewnice powietrza świeżego oraz nagrzewnice powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Nagrzewnica  zabezpieczy system przed niskimi temperaturami zimą, a latem schłodzi powietrze do temperatury komfortu oraz nagrzewnicę wtórną, która dogrzeje powietrze nawiewane. W ofercie dostępne są nagrzewnice wstępne: elektryczna i geotermalna oraz nagrzewnice powietrza nawiewanego: elektryczna i wodna.

NAGRZEWNICA POWIETRZA ŚWIEŻEGO

Gdy temperatura powietrza zewnętrznego spadnie poniżej 0°C, centrala rekuperacyjna zaczyna chronić swój wymiennik przed zamrożeniem. W tym celu konieczne jest ograniczenie wydatku powietrza przetłaczanego przez wentylator nawiewny. Aby tego uniknąć, należy doposażyć układ rekuperacji w nagrzewnicę powietrza świeżego. Im bardziej ostry klimat, tym zastosowanie nagrzewnicy po stronie pierwotnej bardziej opłacalne.

NAGRZEWNICA POWIETRZA NAWIEWANEGO

Nagrzewnice powietrza nawiewanego montowane są bezpośrednio w kanale powietrza nawiewanego do pomieszczeń (przed rozdzielaczem powietrza nawiewanego). Głównym zadaniem nagrzewnic powietrza nawiewanego jest zabezpieczenie komfortu cieplnego przez dogrzewanie powietrza wstępnie ogrzanego w wymienniku ciepła.

SPRAWNOŚĆ URZADZEŃ

Na sprawność systemu rekuperacyjnego będzie wpływała sprawność temperaturowa odzysku ciepła w wymienniku rekuperatora, straty ciepła z rekuperatora do otoczenia oraz z systemu kanałów do otoczenia. W związku z tym sprawność takiego systemu będzie tym wyższa, im lepszej klasy rekuperator zostanie w nim zastosowany i im lepsza zostanie zastosowana izolacja kanałów.

ZASADY DZIAŁANIA REKUPERACJI

System rekuperacji odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, umożliwiając obniżenie kosztów zużycia energii, a jednocześnie przyczyniając się do poprawy samopoczucia.

W efekcie powstaje system wentylacji z odzyskiem ciepła, który jest precyzyjnie regulowany w celu zoptymalizowania zarówno twojego samopoczucia, jak i ekonomii ogrzewania.

Głównym elementem rekuperatora jest wysokosprawny wymiennik ciepła o dużej powierzchni wymiany wykonany z aluminium, które jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Ideą działania systemu wymiany jest to, aby ciepłe powietrze usuwane z budynku (kuchnia, łazienka) ogrzało świeże powietrze do niego nawiewane (pokoje). To się właśnie dzieje w wymienniku, dlatego też jakość tego wymiennika i jego wielkość gwarantują sprawność urządzenia.

System odzyskuje energię zawartą w powietrzu usuwanym z pomieszczeń, zmniejszając w ten sposób radykalnie koszty ogrzewania i negatywny wpływ na środowisko.

zasada działania rekuperatora, źródło www.infowentylacja.pl

Celem zapewnienia odpowiedniej organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniu, przy doborze instalacji rekuperacyjnej, punkty wywiewu powietrza należy umieszczać w pomieszczeniach najbardziej zanieczyszczonych i zawilgoconych (kuchnia, łazienka, WC, pomieszczenia bez okien).

Natomiast punkty nawiewu powietrza w pomieszczeniach, gdzie jest największe zapotrzebowanie na świeże powietrze, tj. pomieszczenia stałego przebywania ludzi. Postępowanie zgodnie z powyższą zasadą zagwarantuje, że zanieczyszczenia i wilgoć będą usuwane bezpośrednio z pomieszczeń, w których są wytworzone bez przedostawania się do pozostałych pomieszczeń.

Mówi się, że działanie jest głośniejsze od mówienia. Jednak działanie systemu rekuperacji słychać tylko, jako cichy szept. Wszystkie podzespoły central rekuperacyjnych powinny zostać dobrane tak, aby zapewnić urządzeniu jak najwyższą sprawność. Zapewniają to: krzyżowy – przeciwprądowy wymiennik ciepła, wentylatory prądu stałego, filtry o dużej powierzchni oraz pełna izolacja urządzenia wykonana w technologii formowania na gorąco. Konstrukcja i zwrócenie uwagi na szczegóły zapewniają niezawodną i bezproblemową pracę.

Pozostaw swój komentarz.

  Ważne informacje
 • - najczęściej popełniane błędy
 • - na co zwrócić szczególną uwagę
 • - ile to kosztuje?

Budując dom musimy zadbać o to by był on odpowiednio wentylowany. Cyrkulacja powietrza jest nie mniej ważna od zapewnienia mu odpowiedniego ogrzewania. Wybór  rodzaju wentylacji to w perspektywie lepszy komfort mieszkania i nierzadko też znaczne oszczędności finansowe. Dom  energooszczędny z założenia nie powinien być wyposażony w jakiekolwiek nawiewniki. W tego typu domach problem wentylacji zawsze jest rozwiązywany za pomocą rekuperatora. Rekuperator to nic innego jak rodzaj wymiennika ciepła. W przypadku wentylacji rekuperator jest urządzeniem ogrzewającym powietrze nawiewane do budynku za pomocą ciepłego powietrza, które jest równocześnie wywiewane z budynku.

Jaki rodzaj  rekuperatora wybrać? Na co zwracać uwagę  przy jego wyborze, żeby w twoim domu pracował optymalnie? Jakich błędów przy jego zakupie i montażu możesz uniknąć? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę wybierając ten czy inny system wentylacji?

Zacznijmy od błędów.

 1. Nie traktuj rekuperatora jako urządzenia grzewczego. Dopiero po podłączeniu do nagrzewnicy wodnej lub elektrycznej pełni on funkcje grzewczą. Jednak jego podstawową funkcją jest zapewnienie wentylacji budynku, a nie jego ogrzanie!
 2. Nie montuj go przy sypialni. Idealnym miejscem jest strych, kotłownia lub garaż. Może to być również garderoba lub inne pomieszczenie gospodarcze.
 3. Pamiętaj, że montując na stałe kanały wentylacyjne w stropie blokujesz sobie w przyszłości możliwość dowolnej aranżacji wnętrza domu np. zmianę ustawienia ścianek działowych w trakcie któregoś z przyszłych remontów. Tego typu kanały po prostu nie dadzą się w przyszłości przesunąć.
 4. Nie możesz samowolnie zmieniać przekroju kanału wentylacyjnego w domu. Generalnie minimalny przekrój nie powinien być mniejszy niż 100 mm i powinien rosnąć w miarę zbliżania się do rekuperatora. Stosuj średnice kanałów opisane w projekcie instalacji wentylacyjnej budynku. Zmniejszenie ich przekroju na pewno spowoduje powstanie głośnego i dokuczliwego szumu powietrza w instalacji. Może nawet spowodować znaczne zakłócenia jej działania.
 5. Nie wybieraj sam rekuperatora. Jego dobór zaleć inżynierowi wyspecjalizowanemu w wentylacji domków jednorodzinnych oraz posiadającemu odpowiednie doświadczenie. Oczywiście zachowaj pewną ostrożność: jeśli fachowiec zaleci zastosowanie rekuperatora o wydajności 650 m3/h do domku o powierzchni ok. 160 m2, podkreślając, że jest to rozwiązanie bardzo dobre i „z lekkim zapasem" to należy natychmiast poszukać innego specjalisty. Przykładowo dla domu o powierzchni nieco ponad 130 m2 optymalnym rozwiązaniem jest centrala MISTRAL 250, wliczając w to nawet korzystanie z wymiennika gruntowego.
 6. Instalację wentylacyjną musisz montować zgodnie z projektem. Projekt jest wymagany, a zatwierdzić go musi przede wszystkim kominiarz odbierający instalację grzewczą oraz jednocześnie wentylacyjną. Dlatego projekt musi być wykonany przez inżyniera posiadającego odpowiednie uprawnienia. Koszt takiego projektu to wydatek od 500 do 1500 zł, jednak często w przypadku zakupu kompletu urządzeń instalacyjnych projekt wliczony jest w cenę instalacji.
 7. Rozmieszczenie instalacji wentylacyjnej raczej zleć fachowcom, chyba, że sam nim jesteś to wtedy nie musisz, bo istnieją zestawy do samodzielnego jej montażu.  Wykonując ją samemu w tzw. systemie gospodarczym zaoszczędzisz od 1200 do 3500 zł i więcej - bo tyle kosztować cię będzie wykonanie instalacji przez doświadczoną ekipę. Ale musisz wiedzieć jak to zrobić by np. elastyczne przewody odpowiednio naciągnąć i prawidłowo ułożyć je „na zakrętach”. Brak odpowiednich umiejętności, szczególnie przy większej instalacji może oznaczać dla ciebie dodatkowe koszty przekraczające wydatek związany z zatrudnieniem doświadczonych monterów.
 8. Rekuperator  i szczelne drzwi w domu to dwie wykluczające się rzeczy. Zasada swobodnego przepływu powietrza pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami w przypadku wentylacji mechanicznej wymaga zachowania szpar pod drzwiami do poszczególnych pomieszczeń (szczelina ok. 1 cm) lub wykonania w drzwiach otworów umożliwiających cyrkulację powietrza.
 9. Jeśli twoja instalacja wentylacyjna wyposażona jest w klimatyzator kanałowy przewody wentylacyjne muszą być czyszczone regularnie. Tylko wówczas istnieje ryzyko, że różnica temperatur spowoduje powstanie skroplin wewnątrz przewodów, co spowoduje najpierw „klejenie się" drobin kurzu a następnie grozi wzrostem ilości bakterii.
 10. Pamiętaj o filtrach. Filtry kontroluje się raz na trzy miesiące i wymienia raz na sześć miesięcy (chyba, że ich zabrudzenie zmusi nas do tego wcześniej). Np. koszt kompletu filtrów do MISTRALA 250 na rok (dwa komplety) to wydatek rzędu ok. 25-28 zł. 

Jeżeli już wiesz jak ustrzec się błędów warto zainteresować się tym na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu rekuperacji:

 1. Przede wszystkim architekt pracujący nad projektem twojego domu powinien mieć już wcześniej do czynienia z instalacjami rekuperatorów. Najlepiej zanim weźmie się on do pracy, zleć specjaliście wykonanie projektu samej instalacji wentylacji mechanicznej, by architekt mógł później wykonać adaptację budynku z uwzględnieniem wymaganych przez tego typu wentylację zmian.
 2. Projekt wykonany przez inżyniera od wentylacji pozwoli np. zmienić konstrukcję niektórych kominów (murowane z cegły szamotowej mogą być zastąpione izolowanymi przewodami wentylacyjnymi, które są ok. 10-krotnie tańsze). Dodatkową oszczędność kosztów możesz uzyskać poprzez umieszczenie w stropach przepustów blaszanych do instalacji wentylacji mechanicznej. Pamiętaj, że wykonanie jednego tylko przekucia lub przewiertu wiertnicą do betonu przez strop gęstożebrowy może kosztować nawet kilkaset złotych.
 3. Powinieneś doprowadzić do spotkania  twojego  architekta ze specjalistą od wentylacji. Pozwoli to jeszcze na etapie projektowania wyjaśnić wszelkie niejasności związane z umieszczeniem przewodów w ścianach lub stropach budynku.
 4. Instalację rekuperacji możesz rozpocząć już w momencie gdy będą zalewane stropy w twoim domu, poprzez umieszczenie w odpowiednich miejscach przepustów stropowych. Najefektywniej będzie jednak wtedy gdy montaż wentylacji przeprowadzisz równolegle z montażem CO oraz prądu i wody, przed położeniem gładzi gipsowych, często jeszcze przed wylaniem posadzek.
 5. Nie przypadkowo rekuperatory mają zamontowane grzałki. Zapobiegają one zamarzaniu rdzenia rekuperatora zimą. W przypadku zamarzania skroplin wewnątrz rdzenia mogą one doprowadzić do całkowitego zatkania jego przewodów. Generalnie stosowane są nagrzewnice o mocy od 1,5 do 3,5 kW w zależności od wielkości budynku oraz samego rekuperatora.
 6. Pamiętaj, że nagrzewnica pełni również funkcję dodatkowego medium grzewczego powietrza wchodzącego do budynku. Istnieje również możliwość wykorzystania nagrzewnicy jako dodatkowego „kaloryfera" po zamontowaniu jej za rekuperatorem. Podgrzewa wówczas powietrze wdmuchiwane do budynku. W przypadku np. MISTRALA 250 stosujemy zazwyczaj nagrzewnicę 1,5 lub 2 kW. Zdecydowanie oszczędniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła do podgrzewania powietrza zimą.
 7. Gruntowy  wymiennik ciepła(GWC) jest świetnym uzupełnieniem systemu rekuperacji i zapewnia dopływ do budynku świeżego powietrza o stabilnych parametrach w ciągu całego roku. Jedyną jego wadą jest konieczność tzw. regeneracji, czyli „odpoczywania" przez 8-10 godzin na dobę. Jest to związane z obniżeniem się temperatury złoża (lub ścian rury w przypadku GWC rurowego) po wielogodzinnej pracy zimą lub ich ogrzanie latem. Złoże musi w okresie „odpoczynku" odzyskać stałą temperaturę otaczającej je ziemi (czyli ok. 4 stopni C). Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie np. włącznika czasowego wyłączającego GWC w okresie, kiedy np. przebywamy w pracy, czyli od 8.00 do np. 15.00. Czas ten pozwoli na zregenerowanie złoża.
 8. Powinieneś wiedzieć, że możliwe jest podłączenie do systemu wentylacji mechanicznej klimatyzatora kanałowego. Kanały wentylacyjne zapewnią ci wówczas równomierne rozprowadzenie schłodzonego powietrza po całym domu.
 9. Kupując rekuperator powinieneś zwrócić uwagę na trzy parametry:

a/ GŁOŚNOŚĆ tj. jaki typ wentylatorów jest zastosowany w środku (dobrej klasy, trwałe wentylatory na łożyskach, czy zwykłe „blaszaki"), i w jakiej są obudowie (metalowe mają po 2-3 latach tendencję do wpadania w rezonans, który niesie się po przewodach i nie daje zasnąć). Ważna jest więc również dobra izolacja akustyczna centrali.
b/ KOSZTY EKSPLOATACYJNE (koszt filtrów oraz pobór prądu). Często okazuje się, że rekuperatory o teoretycznym współczynniku odzysku ciepła powyżej 85 proc. zużywają o wiele więcej prądu lub koszt wymiany filtrów w takim rekuperatorze przekracza nawet 300 zł. Zwiększenie odzysku ciepła w centrali o 5 proc. (czyli z 75 do 80 proc.) pozwoli tobie na dodatkowe zaoszczędzenie kosztów ogrzewania od 20 do 40 zł rocznie (dane dla domu o powierzchni ok. 160 m2, zakładając ciągłą pracę całej instalacji i szczelne zamknięcie domu przez cały czas jej działania).
c/ SPRĘŻ - czyli siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. Ogromna większość dostępnych na rynku central ma spręż wynoszący ok. 100 Paskali (Pa) lub mniej. Rekuperator o takim sprężu nigdy nie „przepchnie" powietrza przez wymiennik gruntowy. Zainteresuj się centralami mającymi spręż powyżej 100 Pa. Np. te mające spręż wynoszący od 300 Pa w wzwyż, nie mają problemów z wywiewem lub nawiewem.

 1. Warto zapamiętać, ze regulację przepływów powietrza uzyskuje się poprzez zastosowanie trzech podstawowych elementów:
  a/ dobrze opracowanego projektu uwzględniającego średnice przewodów i związane z nimi spadki ciśnień na drodze powietrza do poszczególnych pomieszczeń;
  b/ zastosowanie przepustnic przytłumiających nadmierny strumień powietrza skierowany do danego pomieszczenia;
  c/ regulację przepływu powietrza na samym anemostacie w oparciu o badanie przepływu powietrza anemometrem lub w oparciu o własne zapotrzebowanie dotyczące komfortu powietrznego w danym pomieszczeniu.
 2. W domu o niewielkiej powierzchni następuje ciągła cyrkulacja powietrza pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami a jej natężenie reguluje się poprzez przełączanie „biegów" rekuperatora. W okresie intensywnej działalności dziennej pracuje on na drugim biegu, nocą na pierwszym a gdy chcemy szybko przewietrzyć całe mieszkanie -  na trzecim.
 3. Instalacja wentylacji mechanicznej domku jednorodzinnego opiera się na równowadze powietrza nawiewanego i wywiewanego we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie. Odcięcie któregokolwiek z pomieszczeń spowoduje jej zachwianie.

Koszt wykonania GWC oscyluje w granicach od 2 500,00 do 4 000,00 PLN, w zależności od jego wielkości. GWC rurowy można wykonać we własnym zakresie, jednak przy instalacji GWC żwirowego najbezpieczniej zatrudnić doświadczoną ekipę. Koszt materiału to około 7 000,00 - 13 000,00 PLN.

Orientacyjnych kosztów zakupu i montażu rekuperacji to 20 000,00 - 25 000,00 PLN, cena zależy od wielkości i komplikacji systemu.Co z tą wentylacją?Każdy dom musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone.Przeczytaj >>
Wentylacja z błędamiInstalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń.Przeczytaj >>
Niecodzienny dom na co dzieńTo z powodu niego młody inżynier,  chyba z 15 razy musiał odbywać długie rozmowy ze swoim klientem. Jednym z pierwszych. Pan Bartosz był jednak nieustępliwy. I wiedział czego chce.  Przeczytaj >>

Nasi partnerzy