Tekst we współpracy z

Od 1998 roku zajmuje się produkcją nowoczesnych geotermalnych pomp ciepła oraz opracowywaniem kompletnych systemów ogrzewania i klimatyzowania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Wszystkie pompy ciepła, przed dostarczeniem do klienta, testowane są na jedynym w Polsce i unikalnym na światową skalę stanowisku testowym.

Więcej na www.vatra.pl

 

 

2014-06-24 13:21:54

Technologie i instalacje

Podejmując decyzję o budowie domu musisz się zastanowić czy chcesz wybudować tanio i w przyszłości ponosić większe koszty związane z komfortem grzewczym czy zainwestować większe pieniądze w dobrą izolację budynku.

Koszt wybudowania budynku energooszczędnego lub pasywnego jest większy od tradycyjnej technologii o około 20-30 proc.. Zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnego budownictwa zawiera się w zakresie 90 -120 kWh/m2/rok. Można wybudować dom charakteryzujący się zapotrzebowaniem na ciepło około 50 kWh/m2/rok lub nawet 15 kWh/m2/rok (budynek pasywny).

Skutkuje to węzłem cieplnym o mniejszej mocy (koszt węzła cieplnego 10 kW do domu o powierzchni 200 m2 z odwiertami to około 60 tys. a koszt kotłowni domu pasywnego o takiej samej powierzchni to około 40 tys.) jak również późniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

Pozostaw swój komentarz.

jerz100 @ 2013-11-21 20:08:47.808003

Kto wypisuje takie bzdury o koszczie budowy (20-30% więcej od bud. tradycyjnego) a wynika to z samego systemu certyfikacji. Z mojej analizy wynika że cena domu pasywnego nie powina być większa jak 9 do 12 % od kosztu budynku tradycyjnego. Ale niestety mamy tu Polskę i tu wszystko stawia się na głowie. Zaczynając od dopłat do uzyskania których trzeba projekt sprawdzić 2 razy na koszt inwestora i 3 raz przy odbiorze. Dlaczego?. Od dopłaty trzeba odprowadzić podatek.  Dlaczego?. Ilu ludzi w polsce pracujących ma zdolnośc kredytową. Taki szystem dopłat doprowadził do około 100% wzrostu cen za instalacje solarne. Kupująć bez kredytu i dopłat system solarny zapłacimy o połowe mniej. To dla kogo sa te dopłaty. A co działo sie za cenami mieszkań w ostatnich latach. Dlaczego jeszcze nikt za to nie siedzi????

Warto wspomnieć że dom pasywny nawet w IV strefe klimatycznej nie musi mieć pompy ciepła, wystarczy dobry projekt budynku z rekuperacją, GWC i solarami czy PV. 

greennation @ 2014-01-01 14:12:00.862697

z każdym kolejnym rządowym programem dopłat jest tak samo... lobbing banków i developerów... nic ponadto.

greennation @ 2014-01-01 14:31:58.283852

Porównywanie kosztów budowy domu pasywnego z domem "tradycyjnym" jest mocno bez sensu. Budowanie domu pasywnego ze względu na specyfikę lokalizacji, bryły, kultury inżynierskiej, wiedzy, kultury wykonawczej, stylu życia, komfortu, wyrzeczeń, rozwiązań, wielu, wielu innych czynników a na końcu kosztów eksploatacji jest absolutnie nieporównywalnym procesem z żadnym innym. Przede wszystkim kto inny buduje domy pasywne a kto inny niepasywne. Śmieszne stwierdzenie gdzieś ostatnio usłyszałem: "Domy pasywne są budowane przez aktywnych a domy aktywne przez pasywnych" - i tak pewnie jest, ponieważ nie znam nikogo kto w jednym sezonie jeździ ekonomicznym 1,2 dieslem, a za rok kupuje 8-cylindrowe 5,7l i z obu samochodów jest w tym samym stopniu zadowolony.

wojciech.olszewski@biuroaltima.pl @ 2014-01-14 10:25:10.745974

@jerz100

Nie rozumiem. Z tego co piszesz wynika mi, że 20-30% to prawda, bo "mamy tu Polskę". Pomijając, że wskazujesz na patalogię, wynika, mi z tego co napisałeś, że 9-12% jest nierealne w naszych warunkach. Budowałem dom i moim zdaniem 10% jest nierealne.

 

@greennation

Tylko jak kogoś przekonać do budowy domu energooszczędnego nie pokazując korzyści finansowych? Szczególnie kiedy w powszechnym przekonaniu jest to bardzo drogie. Faktycznie wiele z nich jest niemierzalnych. Z drugiej strony naszym zdaniem właśnie na mierzalność powinno się kłaść nacisk. W budowie domu przede wszystkim powinniśmy liczyć. Głupotą jest ładowanie np. solarów, kiedy mamy instalacje gazową i dwie osoby w budynku. Wystarczy policzyć, że nigdy się to nie zwróci. Co chwilę słyszę opinię, że ogrzewanie gazem ziemnym się nie opłaca, ale kopcenie tonami miału, utrzymywanie osobnego pomieszczenia, palenie codziennie i sprzątanie kotłowni się opłaca? Kiedy pada pytanie co się opłaca zawsze warto zapytać do czego to porównujemy. No i przy pasywnym warto porównać to do tradycyjnego. I tym się różni efektywność energetyczna od, bezmyślnie promowanej, ochrony środowiska. Bez względu na koszty ratujmy jednego białego niedźwiedzia, tnijmy emisję CO2 i potem się "dziwujmy" dlaczego USA już wyszły z kryzysu a UE dalej szuka dna.

bart @ 2014-01-18 10:44:39.170019

u mnie koszt ocieplenia ścian i dachu wełną mineralną 15 cm to ok 10 tys zł   a   pokrycie wszystkiego pianka otwartokomórkową wyliczono mi na 45 tys. Podobno pianka jest lepsza i lepiej izoluje ale jest 4,5 razy droższa, pozatym rekuperator,dobre okna, lepsze dzwi, ciepły montaż i napewno sto innych izolacji żeby sie zbliżyć do pasywności. Same okna zwykłe 8 tyś, Ja dałem 20 bez szaleństwa normalne plastiki ale 3 szybowe z gróbszymi profilami i wcale nie najlepsze i nie najlepszej firmy. Także Pan który pisze że dom pasywny kosztuje o 9 do 12 procent wiecej prawdopodobnie nigdy sie nie budował.

 

 Ja bym proponował 35-40 % wiecej kosztów dla domu pasywnego.

 

Dom szkieletowy 120m2 użytkowe plus garaż, chciałbym żeby był pasywny ale to za drogi biznes

 

pozdrawiam

 

wojciech.olszewski@biuroaltima.pl @ 2014-01-21 11:25:38.211098

@bart

zwróciłeś uwagę na jedne aspekt tj. "lżejsza" technologia budowy, która powoduje zmniejszenie kosztów w stosunku do tradycyjnej budowy. Przykładowo same fundamenty i kominy to spory wydatek. Na dwóch kominach zaoszczędzisz ok. 20 tys. zł. Jak odchudzisz fundamenty do lżejszego budynku to będzie podobna kwota. To nie jest tylko dodawanie droższych rozwiązań, ale równolegle rezygnacja z innych droższych.

Michał @ 2014-01-24 16:23:34.079434

Piszecie Panowie o nieporównywalności kosztów domu tradycyjnego z domem pasywnym. Laikowi to nic nie mówi! Trzeba powiedzieć, wprost, że mając dom tradycyjny "x" i IDENTYCZNY  dom,  ale pasywny to koszt pasywnego napewno jest o 30-40% wyższy (a jeżeli ktoś twierdzi, że jest inaczej to jest demagogiem). Tu trzeba dodać, że jeżeli ktoś jest w stanie zrezygnować ze swoich estetycznych upodobań na rzecz wybudowania domu pasywnego, To PODOBNY dom pasywny do domu "x" wcale nie musi być droższy. A mówić, że okna do domu pasywnego są kilka razy droższe od zwykłych to też bzdura. Okna Panowie (głównych producentów) w tym kraju już od dawna spełniają restrykcyjne normy 1,3 W/m2K na ten rok. Tylko zamontowanie takich okien to inna bajka :) Niestety mit polskiego fachowca to już raczej fantazja, choć zdarzają się fachowcy - nie powiem. No i chyba, że ktoś ma fantazję wstawić wszystkie okna od północy - to przepraszam ma racje będą dużo droższe :) Budowanie domów pasywnych to nie jest "budowlanka" to jest filozofia. A Polaków trzeba nauczyć budować takie domy dla siebie a nie dla jakiejś marnej dotacji, która w rzeczywistości znika w "kontrolach", papierkach, czy kolektorach z montażem za ceny wzięte z kosmosu. I ostatnia rzecz nie mówmy ludziom, że budując dom pasywny jest się bardziej "ekologiczny" od tradycyjnego. To tak jak z nieszczęsnymi żarówkami. Pan Kowalski świeci 22 h na dobę i ma energooszczędne a Pan Nowak ma zapas starych 60 i świeci 3 h na dobę. I tu pytanie: Kto według Państwa jest bardziej pro ekologiczny? 

Pozdrawiam 

I oczywiście to jest moje skromne zdanie - nie chciałem nikogo urazić. 

wojciech.olszewski@biuroaltima.pl @ 2014-01-24 17:26:26.285974

Co do fachowców to pełna zgoda. Konia z rzędem kto takich znajdzie. Fuszerka i bałagan to jest typowa polska budowa. Aaaaa jeszcze silokonik. :)

Ekologia tak samo. Ja mam przykład znajomego, który ma dom energoszoszczędny. Dom większy o ok. 50%, w którym mieszkają 3 osoby. U mnie mieszka 6. Kto więcej korzysta ze środowiska? :)  Do tego same koszty ogrzewania to jedno, ale w ekologii uwzględnia się cały cykl życia, czyli od wytworzenia materiałów do budowy do ich utylizacji. Myślę, że wiele z nowoczesnych materiałów będzie ciężko zutylizować i do tego potrzeba też sporo więcej energii i materiałów do ich wytoworzenia niż zwykłe do produkcji np. cegły. Przedrostek "eko" służy tu raczej do promocji nowych technologii.

mQ2EguhQ @ 2015-04-11 10:04:18.934413
Always a good job right here. Keep rolling on thougrh.
Mirosławdis @ 2018-12-02 18:55:35.547221
Na chętny szkic ślepia iPhone 8 oraz 8 Atut ledwo oddzielić z poprzedników: taka sieroca średnicę, owe sieroce pospolite ramki osłony plus bliżej taki pojedynczy akcent Home, z którego wycofano w iPhonie X. Ostatnie korzyść: eksploatatorzy nie potrzebują likwidować bezpośrednich obyczajów. Naprawa iPhone
Dom marzeń - odcinek 3Bohaterowie programu odwiedzają nietypowy dom energooszczędny postawiony na wodzie i zakotwiczony na Odrze we Wrocławiu.Przeczytaj >>
Odcinek 6 - dom pasywnyJeszcze 20 lat temu zapotrzebowanie na energię cieplną w budownictwie tradycyjnym wynosiło nawet 250kWh/m2/rok. Budowane dziś domy pasywne mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, wynosi ono tylko 15 kWh/m2/rok. W tym odcinku przyjrzymy się domowi pasywnemu, jego konstrukcji, a wraz z mieszkańcami sprawdzimy komfort użytkowania takiego budynku. W drugiej części programu odwiedzimy fabrykę domów pasywnych, w której każdy element takiego domu jest dokładnie przygotowywany, aby mogły być one potem sprawnie złożone na placu budowy.Przeczytaj >>
Energia odnawialna w modernizowanym domuJuż za siedem lat wszystkie wznoszone w Polsce domy będą budowane w standardzie energooszczędności, z wykorzystaniem energii z OZE. Dlatego też, jeżeli teraz modernizujemy dom, powinniśmy pomyśleć o montażu urządzeń, które będą dostarczały zieloną energię do jego ogrzania.Przeczytaj >>
Chory budynek – chory człowiekŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 1986 r. rozpoznała problem, który dotyczy nawet 30 proc. nowych i remontowanych budynków. Zespół chorego budynku potrafi zrujnować zdrowie.Przeczytaj >>
Budownictwo po nowemuOd początku tego roku nowe budynki muszą spełniać nowe warunki techniczne. Dzięki nim budowane obiekty zyskają lepszą izolacyjnością cieplną oraz zmniejszą zapotrzebowanie na energię pierwotną.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy