Tekst we współpracy z

Oferta pracowni obejmuje całość usług związanych z przeprowadzeniem inwestycji budowlanej.

W pracowni powstało wiele projektów obiektów o zróżnicowanych funkcjach, takich jak: projekty domów jednorodzinnych, zespołów mieszkaniowych, obiektów handlowych, w tym wielkopowierzchniowych, budynków użyteczności publicznej, domów energooszczędnych i pasywnych oraz wnętrz, w tym adaptacji wnętrz zabytkowych.

Więcej   na www.abcentrum-dom.pl

To jednostka świadcząca usługi w zakresie wsparcia teoretycznego i praktycznego, dotyczącego efektywnego wykorzystania energii w budownictwie.

Swą działalnością wspiera świadome i efektywne energetycznie projektowanie (weryfikacja projektu w celu wyeliminowania błędów mających wpływ na efektywność energetyczną budynku), realizację,  jak i użytkowanie obiektów budowlanych (badania na budynkach). 

2014-03-24 12:55:41

Ukształtowanie,zieleń oraz sąsiedztwo

Posiadanie działki budowlanej jest podstawowym warunkiem, który musisz spełnić, myśląc o własnym domu. Dobrze usytuowaną, atrakcyjną i do tego niedrogą działkę budowlaną niełatwo znaleźć. Nie jest to jednak rzeczą niemożliwą.

UKSZTAŁTOWANIE

Ważnym aspektem przy wyborze działki jest jej ukształtowanie. Dotyczy to zarówno ukształtowania terenu jak i jej istniejącego zagospodarowania. Dotyczy to np. istniejącej zieleni wysokiej, która może w sposób znaczący utrudnić właściwe zagospodarowanie działki, a co za tym idzie konieczność wycinki co z punktu widzenia budownictwa ekologicznego jest rozwiązaniem niewskazanym. W wypadku tym trudne może być dobranie projektu typowego co wiąże się z koniecznością zlecenia wykonania projektu indywidualnego.

Może się również zdarzyć przypadek odwrotny kiedy to zieleń istniejącą będzie można wykorzystać jako element integralnie współdziałający z rozwiązaniami technologicznymi i funkcjonalnymi budynku.

SĄSIEDZTWO

Nie mniej ważne od ukształtowania terenu działku budowlanej jest jej sąsiedztwo. Zwróć uwagę, czy obok twojego domu nie jest planowana droga szybkiego ruchu, fabryka czy oczyszczalnia ścieków. Istotne jest też czy działka umiejscowiona jest w szczerym polu, czy w pobliżu są drzewa, las lub zbiornik wodny.

Nieciekawe sąsiedztwo w postaci stacji benzynowej czy uciążliwego zakładu produkcyjnego może obniżyć wartość nieruchomości, jeżeli w przyszłości chciałbyś ją sprzedać. Dobrze też jest zorientować się jak daleko będziesz miał do najbliższego sklepu spożywczego, poczty, szkoły czy ośrodka zdrowia. Na komfort życia wpływają także relacje z sąsiadami, dlatego warto poznać ich zanim kupisz działkę i zasięgnąć języka w okolicy.

ZIELEŃ

Najważniejszym elementem projektu zieleni w budynkach energooszczędnych, a szczególnie pasywnych jest właściwe zaprojektowanie zieleni wysokiej.

Zieleń wysoka oraz jej usytuowanie w stosunku do domu jest technologicznie powiązana z budynkiem i technologiami OZE zastosowanymi w samym domu.

Podstawowa zasada mówi, że:

- od strony południowej umieszczamy zawsze drzewa liściaste,

- od strony północnej drzewa iglaste.  

 

Czym jest to spowodowane?

Od strony południowej umieszczone są zawsze największe przeszklenia, które mają do maksimum wykorzystywać oddziaływanie promieniowania słonecznego. Jednakże w okresie letnim kiedy ekspozycja słońca jest długa i intensywna może to doprowadzić do zbytniego nagrzewania się budynku, a co za tym idzie do przegrzania i zmniejszenia sprawności wentylacji mechanicznej.

Aby uniknąć tego efektu często stosuje się od strony południowej różne systemy zacienienia. Najprostszym jest właśnie dokonanie nasadzeń drzew liściastych od strony południowej, które poprzez koronę zacieniają skutecznie południową elewację budynku zapobiegając efektowi przegrzania. Jednocześnie w okresie zimowym kiedy ekspozycja słońca trwa maksymalnie kilka godzin drzewa pozbawione liści nie stanowią bariery dla światła słonecznego.

Umieszczanie drzew iglastych od strony północnej związane jest z ich oddziaływaniem w okresie zimowym. Drzewa iglaste jako rośliny zimnozielone pozostają nie zmienione przez cały rok. Nasadzone od strony północnej elewacji w niewielkiej odległości ok. 2 – 4 m stanowią naturalny bufor zapobiegający nadmiernej utracie ciepłą przez północną ścianę budynku.

Pozostaw swój komentarz.

Jw6Rh49oHK @ 2015-04-11 11:45:39.652394
I am happy to know I’m not alone in my true support of any wo&man#8217;s right to make her own choices about building her family. Thank-you for sharing your words, and for helping to keep this issue forefront in our communities. It’s so important to support the people and institutions who make these services happen.
    Ważne informacje
  • - najczęściej popełniane błędy
  • - na co zwrócić szczególną uwagę

Wydaje się, że najczęstszym błędem popełnianym w tym wypadku jak i w poprzednich zagadnieniach jest kierowanie się kryterium malowniczości danego terenu.

Mając na uwadze to, że każdy chciałby mieszkać w ładnym i atrakcyjnym otoczeniu należy jednakże zwrócić uwagę również na aspekty funkcjonalne danej działki.

Należy bezwzględnie poprosić:

-  o dokonanie analizy nachylenia działki,

- o analizę stanu ukształtowania i zagospodarowania działek istniejących, jeżeli takowe są.

Należy przy wyborze działki kierować się nie tylko jej malowniczością, ale również aspektami funkcjonalnymi z punktu widzenia budowy domu energooszczędnego oraz pasywnego.

Działka budowlana, na której planujemy budowę domu energooszczędnego lub pasywnego powinna spełniać dodatkowe kryteria. Idealna powinna przede wszystkim:

  • mieć dobry dostęp do energii słonecznej (możliwie małe zacienienie przez inne obiekty w tym np. drzewa, za wyjątkiem świadomie wybranych drzew zacieniających latem przeszklenia),
  • być osłonięta od strony północnej drzewami iglastymi (wpływa to na stosunkowo małe wychładzanie budynku w zimie i tym samym mniejsze straty energii),
  • mieć wejście i dojazd od strony północnej (umożliwia to na sytuowanie w domu od tej strony chłodniejszych pomieszczeń – garażu, przedsionków, korytarzy, pomieszczeń gospodarczych, co również wpływa na zmniejszenie strat energii).

     Spełnienie wszystkich podanych wymogów dotyczących działki nie zawsze jest możliwe. Powinieneś mieć świadomość, że im więcej korzystnych właściwości przedstawionych powyżej będzie miała rozpatrywana w projekcie nieruchomość gruntowa, tym lepszych parametrów energetycznych będziesz mógł oczekiwać od projektowanego na niej budynku.

I jeszcze jedno. Powinieneś zwrócić uwagę na powierzchnię, regularność, kształt działki i jej usytuowanie w stosunku do drogi publicznej oraz stron świata. To na pewno pomoże ci odpowiedzieć na pytanie czy działka, na której chcesz wybudować dom energooszczędny czy pasywny, będzie spełniała kryteria dla tego rodzaju budynku. Jeżeli jednak nie znasz odpowiedzi i nadal masz wątpliwości, zwrócić się do osoby posiadającej odpowiednią wiedzę w zakresie budownictwa energooszczędnego i ekologicznego.Dom dobrze zorientowanyPrzy wyborze typowego projektu lub opracowywaniu projektu indywidualnego, niezmiernie istotne jest usytuowanie domu na działce, uwzględniające strony świata.Przeczytaj >>
Działka – sprawdź zieleń i… sąsiadówPiękny dom to nie tylko architektura. To także atrakcyjna działka. Dobrze usytuowana, zielona i do tego niedroga. Niełatwo taką znaleźć, choć jest to możliwe. Atrakcyjna działka to działka z zielenią. Nie każda jednak zieleń będzie idealna.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy