Tekst we współpracy z

Planergia to kompleksowy portal budownictwa energooszczędnego, łączący platformę informacyjną z bazą inwestycji i katalogiem ofert dostawców technologii.

Zapraszamy na www.planergia.pl

2013-09-25 10:17:08

Wentylacja grawitacyjna

Najbardziej popularnym rodzajem wentylacji budynków mieszkalnych w Polsce, stosowanym od lat, jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną. Siłą napędową wentylacji naturalnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego, na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (znajdującego się w pomieszczeniach).

Powietrze zimne napływa do pomieszczeń przez nieszczelności w oknach i ścianach budynku lub przez nawiewniki instalowane w oknach i ścianach. Po wymieszaniu z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu i ogrzaniu, opuszcza pomieszczenie, wraz z zanieczyszczeniami, przez kratki wentylacyjne podłączone do kanałów wentylacyjnych.

ZAPAMIĘTAJ!

Zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi wloty do przewodów wentylacyjnych muszą się znajdować w kuchni, łazience lub w.c., pomieszczeniach bezokiennych, czasem także w innych pomieszczeniach.

NIEDOGODNOSCI

Mankamentem wentylacji naturalnej jest zależność skuteczności jej działania od warunków panujących na zewnątrz budynku. Zimą, gdy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku jest duża, wentylacja działa sprawnie, a czasami nawet jest bardziej intensywna niż to konieczne.

Wentylacja naturalna może działać prawidłowo tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż w budynku. Przy małej różnicy temperatury siła ciągu może być zbyt mała, aby była skuteczna. W skrajnym wypadku może dojść nawet do odwrócenia kierunku przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne.

Powietrze z zewnątrz będzie tłoczone do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Latem wentylacja naturalna najczęściej działa słabo.

Warunkiem działania wentylacji jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza, które przedostaje się do pomieszczeń. Gdy okna są zbyt szczelne, nie ma nawiewników, nawet korzystna różnica gęstości powietrza nie spowoduje wystarczająco dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych i wymiana powietrza będzie zła.

Skuteczność wentylacji naturalnej zależy także od długości kanału wentylacyjnego, a więc od odległości między wlotem do komina (kratką wentylacyjną w pomieszczeniu) a wylotem (końcem komina). Nic więc dziwnego, że pomieszczenia na ostatnich piętrach budynków z płaskimi dachami są słabo wentylowane. Podobnie jest z mieszkaniami na poddaszach użytkowych. Długość kanału wentylacyjnego jest po prostu zbyt mała.

W kominach, które są niewłaściwie rozmieszczone w budynku lub sąsiadują z wysokimi obiektami, takimi jak ściana wyższego budynku, wysokie drzewa, dochodzi do osłabienia ciągu kominowego.
Ciąg może też być zaburzony także przez wiatry, zwłaszcza na pogórzu i na terenach nadmorskich. Dlatego na zakończeniu komina warto stosować nasady kominowe wzmacniające siłę ciągu. 

JAK TO DZIAŁA

Dawniej, gdy okna były niezbyt szczelne, dopływ powietrza był zawsze wystarczający, a niekiedy nawet zbyt duży. Nowoczesne okna, wyposażone w systemy uszczelek nie zapewniają wystarczającego napływu powietrza potrzebnego do wentylacji, dlatego wymagają montażu nawiewników.

Montaż ten jest konieczny lecz czasem niewystarczający, aby ustrzec się przed pojawieniem się zawilgoceń czy grzyba w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.

Powietrze, które dostanie się do pomieszczenia musi przedostać się przez całe mieszkanie, w drodze do kratek wywiewnych wentylacji. Aby to było możliwe trzeba zadbać o to, żeby pod skrzydłami drzwiowymi pomiędzy pokojami pozostawić szczelinę o powierzchni 80 cm2 (można podciąć drzwi o 1 cm na całej szerokości).

 Pod drzwiami do kuchni, łazienki, w.c. i garderoby szczelina musi być większa – 200 cm2. Można podciąć drzwi o 2,5 cm lub zamontować w dolnej części kratkę.

rodzaje otworów wentylacyjnych w drzwiach, źródło www.umbrella.pl
Gazowe urządzenia grzewcze potrzebują do prawidłowej pracy odpowiedniej ilości tlenu, a spaliny muszą być bardzo skutecznie usuwane. Konieczna jest sprawna instalacja wentylacyjna. Dlatego szczególnej uwagi wymaga wentylacja kuchni i łazienki wyposażonej w takie urządzenia.

Pozostaw swój komentarz.

tvpPVRgoSJ @ 2015-04-11 15:05:52.856957
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. But think about if you added some great graphics or videos to give your posts more, &#o#20;p8p&28221;! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely be one of the very best in its field. Wonderful blog!

Co z tą wentylacją?Każdy dom musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone.Przeczytaj >>
Odejść od konwencjonalnego myśleniaŁagodna cisza i czyste, krystaliczne powietrze. Tak mogłoby wyglądać jakieś laboratorium lub instytut badawczy, tymczasem jesteśmy tuż obok hali produkcyjnej. Tam, gdzie powstają Mistrale.  Przeczytaj >>
Niecodzienny dom na co dzieńTo z powodu niego młody inżynier,  chyba z 15 razy musiał odbywać długie rozmowy ze swoim klientem. Jednym z pierwszych. Pan Bartosz był jednak nieustępliwy. I wiedział czego chce.  Przeczytaj >>
Pasywne dla aktywnychZdaniem Guentera Schlagowskiego, mamy obecnie tylko dwa rodzaje budownicta: pasywne dla ludzi aktywnych i aktywne dla pasywnych. Tych biernych, których nie obchodzi, ile CO2 rocznie ludzkość emituje do atmosfery.Przeczytaj >>
Duże, pasywne przeszkleniaWielkoformatowe, przeszklone powierzchnie budynków robią wrażenie, zapewniając jasne i otwarte przestrzenie wewnątrz. Ale co ze stratami ciepła i w efekcie z ekonomią?Przeczytaj >>

Nasi partnerzy