Tekst we współpracy z

Jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych. Firma specjalizuje się w chłodnictwie i klimatyzacji, ogrzewnictwie, ciepłownictwie oraz w rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej. Opracowuje także rozwiązania dotyczące sterowania silnikami elektrycznymi.

Sukces firmy Danfoss opiera się na umiejętności wykorzystania wiedzy z zakresu tradycyjnej mechaniki i nowoczesnej elektroniki oraz połączeniu tej wiedzy.

Więcej na www.danfoss.pl

2014-12-17 11:48:33

Wentylacja i rekuperacja

      Obecnie nowe domy mają bardzo dobrą izolację, dzięki czemu oszczędzają energię potrzebną do ich ogrzania. Minusem jest to, że nie przepuszczają świeżego powietrza, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania, co powoduje konieczność stosowania wentylacji mechanicznej. Efektywna wentylacja zapobiega również problemom związanym z alergiami, wilgocią i grzybem.

Podstawą zachowania przez długi czas dobrego samopoczucia i witalności oraz ustrzeżenia się przed sennością i ogólnym zmęczeniem, zarówno w pracy jak i w domu, jest przebywanie w pomieszczeniach ze świeżym powietrzem. Trudno jest jednak zachować długo takie warunki bez odpowiedniej wentylacji. Dzisiejsza technologia stosowana w budownictwie (chociażby szczelne okna), wymaga dobrze działających i przede wszystkim bardzo wydajnych systemów wentylacyjnych, dopasowanych do potrzeb danego budynku czy pomieszczenia.

ZAPAMIĘTAJ!

W pustym pomieszczeniu mieszkalnym wymiana powietrza powinna odbywać się nie rzadziej niż raz na godzinę. Gdy przebywa w nim kilka osób i dodatkowo działają jakieś urządzenia np. telewizor, komputer, żelazko częstotliwość wymiany musi wzrosnąć parokrotnie.

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby przewietrzenie pomieszczenia poprzez otwarcie okna, ale gdy w grę wchodzi utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, to rozwiązanie nie jest już takie oczywiste.

Rozpoczynając budowę czy remont budynku, musisz zastanowić się do jakich celów będą przeznaczone poszczególne pomieszczenia, a w związku z tym, w których powinieneś zastosować bardziej efektywny i wydajny system wentylacyjny, a w których mniej. Czy w danym wnętrzu wystarczająca będzie wentylacja naturalna czy raczej potrzebna będzie mechaniczna? Czy (biorąc pod uwagę ilość i miejsca gromadzenia się zanieczyszczeń) niezbędna będzie wymiana powietrza w całym pomieszczeniu czy tylko w bardziej narażonych na zanieczyszczenia obszarach jak np. miejsce do gotowania w kuchni (wentylacja miejscowa)?

Takie podejście do tematu pozwoli tobie ustrzec się przed niepotrzebnymi wydatkami (gdy okaże się, że wcale nie potrzebne jest kupowanie wentylatorów do systemu mechanicznego, bo w budynku znakomicie sprawdza się wentylacja naturalna na zasadach grawitacji) i pracy, w sytuacji odwrotnej (gdy musimy zaczynać wszystko od początku, bo naturalna wentylacja okazuje się za mało efektywna).

RODZAJE WENTYLACJI

Wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza zużytego w budynku podczas jego normalnej eksploatacji na powietrze świeże, pochodzące z zewnątrz. Wyróżniamy kilka rodzajów wentylacji, które możemy sklasyfikować w dwóch grupach:

 • wentylacja naturalna, grawitacyjna;

 • wentylacja mechaniczna - przy czym należy tu wyróżnić dodatkowo dwie podgrupy: wywiewna oraz nawiewno-wywiewna, a jeśli pójść jeszcze o krok dalej, to w podgrupie nawiewno-wywiewna można jeszcze te rodzaje podzielić na nadciśnieniową, zrównoważoną i podciśnieniową.

Rodzaje wentylacji: (a) grawitacyjna; (b) mechaniczna wywiewna; (c) mechaniczna nawiewno-wywiewna, źródło http://instalacjeb2b.pl

Wentylacja naturalna, zwana też przewietrzaniem, to taka, która zachodzi na przykład pod wpływem wiatru, lub dowolnego poziomego ruchu powietrza, wywołanego różnicą ciśnień. Grawitacyjna natomiast zachodzi na skutek działania siły grawitacji, jak sugeruje sama nazwa. Aby jednak wentylacja grawitacyjna działała, musi wystąpić różnica gęstości mas powietrza, spowodowana różnicą temperatur. W sumie siłą napędową wentylacji naturalnej jest różnica ciśnień występujących lokalnie, a siłą napędową wentylacji grawitacyjnej jest różnica temperatur poszczególnych mas powietrza, powodująca powstanie siły wyporu. Nie od dziś wiadomo, że powietrze ciepłe unosi się, a zimne opada.

Z wentylacją mechaniczną sprawa jest prosta - mamy z nią do czynienia wtedy, gdy powietrze wentylacyjne jest wprawiane w ruch za pomocą urządzeń mechanicznych. Najczęściej są to wentylatory lub dmuchawy. Trzeba jednak wyjaśnić, że wentylacja mechaniczna wywiewna to taka, w której powietrze jest wywiewane za pomocą urządzeń wentylacyjnych, natomiast dopływ powietrza odbywa się samoczynnie, na skutek wystąpienia podciśnienia. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej zarówno nawiew, jak i wywiew jest realizowany za pomocą wentylatorów.

ORGANIZACJA WENTYLACJI W BUDYNKU MIESZKALNYM

Generalna zasada jest taka, że przepływ powietrza należy tak zorganizować, aby odbywał się ze stref najmniej, do najbardziej zanieczyszczonych. W budynkach mieszkalnych dopływ powietrza świeżego należy zapewnić co najmniej do pomieszczeń mieszkalnych (pokój, sypialnia) oraz do kuchni z oknem zewnętrznym. Odpływ powietrza zużytego w mieszkaniach należy zapewnić z kuchni, łazienki, odrębnego pomieszczenia WC oraz innych pomieszczeń bezokiennych (składziki, garderoby).

Skutki wadliwej wentylacji lub jej braku

 • deficyt tlenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka,

 • nadmierna koncentracja zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla wydychanego przez ludzi, a w skrajnych przypadkach substancji niebezpiecznych, jak np. tlenek węgla, metan, dym papierosowy itp.,

 • nadmierna koncentracja wilgoci, powodująca w konsekwencji zagrzybienie elementów konstrukcyjnych budynku, czy też rozwój szkodliwej flory bakteryjnej,

 • powstawanie uciążliwych zapachów.

To co każdy użytkownik może zrobić we własnym zakresie dla poprawy komfortu i usprawnienia wentylacji w budynku, to między innymi:

 • regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych, zainstalowanych na wlotach do przewodów kominowych,

 • regularne czyszczenie i niezamykanie kratek wentylacyjnych na wlotach powietrza świeżego do pomieszczeń,

 • w przypadku braku nawiewu (np. po wymianie stolarki na szczelną) zadbanie o odpowiednie rozszczelnienie okien lub montaż dodatkowych listew nawietrzających w górnej części okien,

 • krótkotrwałe, ale regularne i intensywne wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien.

 • ograniczanie emisji uciążliwych zapachów, szkodliwych substancji i pary wodnej (wprawdzie nie można nie oddychać, ale można palić papierosy na balkonie, albo na zewnątrz budynku, zamiast w pomieszczeniu, jak również można gotować używając przykrywek - nie tylko redukujemy nadmiar wilgoci, ale w ten sposób również oszczędzamy energię).

Pozostaw swój komentarz.


Rekuperacja – za i przeciwW związku z aktualnie obowiązującymi trendami inwestorzy coraz częściej rozważają montaż rekuperacji. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?Przeczytaj >>
Wentylacja w pasywnychDomy pasywne stają się coraz bardziej modne, także w Polsce. I pojawiają się pierwsze problemy. Mikroklimat budynków pasywnych zimą jest bardzo dobry, latem stwarza jednak wiele problemów.Przeczytaj >>
Klimatyzacja i wentylacja w domu energooszczędnymJak dzisiaj wygląda rynek urządzeń do budowy systemów klimatyzacji i wentylacji w Polsce, a szczególnie w woj. śląskim? Co na nim można kupić? Czy inwestorzy mogą uzyskać na ten sprzęt dofinansowanie? Na te i kilka innych pytań odpowiada nowy raport Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.Przeczytaj >>
Potrzebna nam klimatyzacja?Jeżeli dokuczliwy upał daje się coraz mocniej we znaki, a włączony wentylatorek nie poprawia sytuacji, to może nadchodzi właściwy czas by pomyśleć o klimatyzacji?Przeczytaj >>
Co z tą wentylacją?Każdy dom musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone.Przeczytaj >>
Wentylacja z błędamiInstalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy