Tekst we współpracy z

Planergia to kompleksowy portal budownictwa energooszczędnego, łączący platformę informacyjną z bazą inwestycji i katalogiem ofert dostawców technologii.

Zapraszamy na www.planergia.pl

2014-03-14 09:43:33

Wentylacja mechaniczna

Pomysł tego systemu zrodził się w wyniku chęci usprawnienia niedziałającej wentylacji grawitacyjnej. Zaczęto więc dodawać wentylatory wymuszające ruch powietrza oraz kanały usuwające zużyte powietrze z poszczególnych pomieszczeń budynku.

WENTYLACJA NAWIEWNO-WYWIEWNA

System nawiewno-wywiewny zapewnia stałe dostarczanie do budynku oraz jednoczesne usunięcie z budynku takiej ilości powietrza, która gwarantuje skuteczność wentylacji oraz wysoki komfort klimatyczny.

Olbrzymia większość domowych systemów wentylacyjnych tego typu działa w oparciu o centralę wentylacyjną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, zwaną w Polsce potocznie rekuperatorem (choć słowo rekuperator oznacza w rzeczywistości jedynie wymiennik ciepła umieszczony wewnątrz centrali wentylacyjnej). 

Przepływ powietrza w wentylacji nawiewno - wywiewnej, źródło instalacjeb2b.pl

Bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie instalacji: ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego powinna być identyczna. Ponadto powinien zostać zachowany swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w budynku: drzwi muszą być wyposażone w odpowiednie otwory lub podcięte na ok. 1-1,5 cm.

Podstawowe zalety to skuteczna praca systemu wentylacyjnego niezależna od warunków zewnętrznych czy nieszczelności budynku. Co więcej – najskuteczniej tego typu system wentylacyjny działa w budynkach całkowicie szczelnych, zapewniając stałą wymianę powietrza poprzez system kanałów nawiewnych i wywiewnych.

WENTYLACJA WYWIEWNA

Skuteczna praca takiego systemu zależna jest od dopływu prądu do wentylatora wywiewnego oraz zapewnienia dopływu świeżego powietrza z zewnątrz w ilości identycznej, jak ta, która usuwana jest przez wentylator wywiewny. 

Brak dopływu powietrza z zewnątrz (kratki podokienne, nawiewniki podokienne, mikrowentylacja) spowoduje obniżenie skuteczności działania systemu wentylacyjnego. Wentylator będzie kręcił się mieląc powietrze, ale nie usunie nic na zewnątrz, jeśli nie wyrównamy ciśnienia poprzez dopływ świeżego powietrza w innej części pomieszczenia. 
Zastosowanie w łazience wentylatorka wspomagającego wywiew powietrza z łazienki, hybrydowej nasady kominowej wyposażonej w wentylator wyciągowy czy zainstalowanie w domu centralnego wentylatora wywiewnego to różne przykłady systemów wentylacji wyciągowej. 

Przepływ powietrza w wentylacji wywiewnej, źródło instalacjeb2b.pl

Wentylacja wywiewna jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, zapewniającym dużo większą skuteczność wentylacji niż wentylacja grawitacyjna. Niestety wysoka skuteczność pracy systemu powoduje również ucieczkę sporej ilości ciepłego powietrza na zewnątrz. 

Rozwiązanie takie nie powinieneś praktycznie brać pod uwagę w przypadku chęci wybudowania domu energooszczędnego. W domu energooszczędnym straty ciepła generowane przez dach, ściany, podłogę i okna łącznie to maksymalnie około 20 do 30 proc. całkowitych strat ciepła budynku. Pozostałe 70 do 80 proc. strat ciepła generowana jest przez system wentylacyjny.

W domach konstruowanych jeszcze około 10-15 lat temu ten stosunek strat był dokładnie odwrotny. System wentylacji wywiewnej zapewni więc skuteczną wentylację i stosunkowo wysoki komfort klimatyczny, ale nie energooszczędność budynku.

Pozostaw swój komentarz.


Wentylacja w pasywnychDomy pasywne stają się coraz bardziej modne, także w Polsce. I pojawiają się pierwsze problemy. Mikroklimat budynków pasywnych zimą jest bardzo dobry, latem stwarza jednak wiele problemów.Przeczytaj >>
Klimatyzacja i wentylacja w domu energooszczędnymJak dzisiaj wygląda rynek urządzeń do budowy systemów klimatyzacji i wentylacji w Polsce, a szczególnie w woj. śląskim? Co na nim można kupić? Czy inwestorzy mogą uzyskać na ten sprzęt dofinansowanie? Na te i kilka innych pytań odpowiada nowy raport Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.Przeczytaj >>
Potrzebna nam klimatyzacja?Jeżeli dokuczliwy upał daje się coraz mocniej we znaki, a włączony wentylatorek nie poprawia sytuacji, to może nadchodzi właściwy czas by pomyśleć o klimatyzacji?Przeczytaj >>
Co z tą wentylacją?Każdy dom musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone.Przeczytaj >>
Wentylacja z błędamiInstalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń.Przeczytaj >>
Niecodzienny dom na co dzieńTo z powodu niego młody inżynier,  chyba z 15 razy musiał odbywać długie rozmowy ze swoim klientem. Jednym z pierwszych. Pan Bartosz był jednak nieustępliwy. I wiedział czego chce.  Przeczytaj >>
Pasywne dla aktywnychZdaniem Guentera Schlagowskiego, mamy obecnie tylko dwa rodzaje budownicta: pasywne dla ludzi aktywnych i aktywne dla pasywnych. Tych biernych, których nie obchodzi, ile CO2 rocznie ludzkość emituje do atmosfery.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy