Tekst we współpracy z

Planergia to kompleksowy portal budownictwa energooszczędnego, łączący platformę informacyjną z bazą inwestycji i katalogiem ofert dostawców technologii.

Zapraszamy na www.planergia.pl

2014-12-17 11:29:22

Zanim ruszysz z budową

Za największą konsumpcję energii w Polsce (ok. 40 proc. całej energii zużywanej w kraju), wbrew powszechnej opinii, odpowiedzialne są gospodarstwa domowe. Większość z tej energii (ok. 70 proc.) zużywane jest do celów grzewczych.

Ceny energii rosną i dalej będą rosły, a koszty ogrzewania to już dzisiaj jedno z największych obciążeń domowego budżetu. Budując dom pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat i bez względu na wymogi prawne dobrze jest zadbać nie tylko o koszty budowy, ale także o koszty jego późniejszej eksploatacji. Zużycie energii cieplnej w budynku zależy od wielu czynników. Z pewnością istotne są przyzwyczajenia i odczucie komfortu cieplnego twoje i twojej rodziny, niemniej jednak najwięcej zależy od samego budynku, a dokładniej jego projektu i jakości wykonania.

 

Jak dobrze zbudować energooszczędny dom?

W poradniku tym przedstawiamy wszystkie istotne aspekty związane z budową domu energooszczędnego (zrównoważonego ekologicznie) i domu pasywnego. Nie zajmujemy się natomiast rozwiązaniami standardowymi wymaganymi przez przepisy prawa budowlanego.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY (ZRÓWNOWAŻONY EKOLOGICZNIE)

W Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie domy zrównoważone ekologicznie definiuje się jako budynki wznoszone zgodnie z zasadami wypracowanymi przez naukowców i ekspertów budownictwa zrównoważonego (sustainable building), potocznie nazywanego ekologicznym uwzględniającymi trzy podstawowe wymagania:

  • oszczędzać energię;

  • chronić środowisko naturalne;

  • stwarzać zdrowe warunki dla jego użytkowników.

Według oficjalnej definicji domem energooszczędnym jest budynek, na którego ogrzanie możemy zużyć przynajmniej o 30 proc. mniej energii niż jest to w typowych budynkach (125 kWh/m2) spełniających minimum zaleceń Ministerstwa Infrastruktury z roku 2009. To budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh/m2.

Kluczowymi cechami takich domów są:

- dobra izolacja cieplna

- zredukowane mostki cieplne

- szczelność

- kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła.

DOM PASYWNY

Definicja domu pasywnego, zakłada, że jest to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie standardowym.

Do zachowania w domu pasywnym komfortu cieplnego nie jest konieczne stosowanie w nim aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji, dom ma biernie wychładzać się i ogrzewać sam w zależności od potrzeb. W takim domu nie stosuje się zatem standartowych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw ze źródeł nieodnawialnych, a ewentualne straty ciepła uzupełnia się tak zwanymi pasywnymi źródłami ciepła (mieszkańcy, działające w domu urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji). Właściwą temperaturę zapewniającą mieszkańcom komfort cieplny zapewnia się poprzez jednorazowe, niskotemperaturowe podgrzanie powietrza wentylującego dom.

pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny LIPIŃSCY DOM PASYWNY 1,  źródło www.ekoenergia.pl

Dla koncepcji domu pasywnego najistotniejsze są dwa elementy – zapobieganie utracie ciepła i pozyskiwanie energii z zewnątrz ze źródeł odnawialnych – przede wszystkim energii słonecznej. Projekty domów pasywnych, w związku z naciskiem przede wszystkim na ich funkcję, charakteryzują się przy tym specyficzną formą.

Poradnik ten ma na celu przedstawienie wszystkich aspektów związanych z budową własnego domu, które pomogą ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów i pozwolą z powodzeniem przebrnąć przez niełatwą drogę, która na ciebie czeka.

Kiedy tak naprawdę zaczyna się budowa domu?

Większość osób powie, że w momencie wbicia pierwszej łopaty. Otóż nic bardziej mylnego.

 Tak naprawdę budowa domu zaczyna się w momencie podjęcia przez ciebie postanowienia o chęci posiadania własnego domu.

Wszystkie kolejne kroki prowadzące do końcowego efektu w całym cyklu są tak samo ważne i muszą po sobie następować w odpowiedniej kolejności. Jest to szczególnie istotne w wypadku budowy domu energooszczędnego, a jeszcze ważniejsze gdy budujesz dom  pasywny.  

Nasz poradnik ze względu na cel edukacyjny posiada wiele uproszczeń. Jest on przeznaczony dla osób, które noszą się z zamiarem wybudowania własnego domu, domu energooszczędnego, zrównoważonego ekologicznie, pasywnego. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, ale także wskażemy drogę, gdzie może znaleźć jeszcze więcej informacji. Chodzi nam o to by nie fachowcy wiedzieli o co pytać tych, którzy przyczynili się do wybudowania niejednego takiego domu. W poradniku przybliżamy terminologię, wyjaśniamy sposoby działania urządzeń, dzięki którym nasz dom zaoszczędzi energię i będzie tańszy w utrzymaniu oraz pokazujemy na co zwracać uwagę przy zakupie materiałów, itp. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu poradnikowi w polskim krajobrazie pojawi się wiele nowych domów energooszczędnych.

Pozostaw swój komentarz.

Ik7O3IPh @ 2015-04-11 11:08:16.938841
Walkman Video MP3 Player (Ecnetrolics) This accessory kit came up on Amazon.com to purchase along with the MP3 player I purchased for my daughter for Christmas. After opening the MP3 player and the accessories, these accessories don’t even fit the player. I am returning them. Otherwise, we got the player and accessories in a very short time and in packaging that protected our order.
aB8nLPiE7G5 @ 2015-04-11 20:47:45.524156
You Sir/Madam are the enemy of confusion eveerwhyre!

Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Audyt czyli energia pod lupąOsoby budujące dom do rozwiązań energooszczędnych najczęściej przekonują koszty jego późniejszej eksploatacji zestawione z niezbędnymi nakładami finansowymi. Wykazane w projekcie inwestycje konieczne dla m.in. poprawy izolacyjności stawianego budynku to efekt audytu energetycznego.Przeczytaj >>
OZE w domu energooszczędnymOd stycznia 2009 roku każdy dom jednorodzinny musi posiadać tzw. świadectwo energetyczne – dokument określający m.in. zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i wentylacji.Przeczytaj >>

Nasi partnerzy